צילום: מתוך הפייסבוק לידיעת קבינט הדיור: הנה הוכחה עד כמה מצוקת הדיור בארץ בכלל ובירושלים בפרט היא קשה. בעל נכס בשכונת נחלאות המבוקשת, הכניס לחוזה השכירות סעיף דרקוני במיוחד, לפיו השוכר מודע שבעת גשמים חזקים יש בדירה נזילות ועליו להסתדר עם מצב זה.

נחלאות: הסיפור המדהים על הבית היהודי-ערבי
איפה מציעים דירות להשכרה לחרדים בלבד
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בעל הנכס אף מציע לשוכר לפתור את בעית הנזילות בעזרת דלי או קערה. עכשיו רק נותר לשוכר לראות האם עונת הגשמים הקרובה תהיה חזקה במיוחד (ועוד לא דיברנו על שלג, שלאחר שהוא נמס מביא לנזילות קשות), או שקערה באמת תעניק פתרון מגוחך אבל מעשי לבעיה.מה שבטוח: בעל הנכס הבטיח את עצמו משפטית (אם כי לא בטוח כלל שסעיף שכזה יעמוד בבית משפט) מפני הצורך לתקן מיידית את הנזילות כאשר תגיעה העונה הגשומה.

השוכר הפוטנציאלי, שבהתחלה הסכים לשכור את הדירה, נדהם כאשר גילה בחוזה השכירות את הסעיף המדובר. :"הייתי כבר עם העט ביד, ורגע לפני שחתמתי קראתי את הסעיף. לא ידעתי אם לצחוק או לבכות, וירדתי מייד מהסיפור".

מקרה נוסף שעורר הדים גדולים הוא של בעל דירה בנחלאות שהחליט לעלות את מחיר השכירות בנכס שבבעלותו ב 800 שקל בתירוץ קלוש שמדובר בדירה שעברה שדרוג בעקבות כך ששיפץ את השירותים המיושנים שהיו בדירה.

במקרה אחר חילקו דירת חדר לשני חדרים כביכול שבפועל מדובר בגלריה בה המיטה נמצאת בקומה העליונה צמודה לתקרה.

למרות החוזים הקשים והעלאת דמי השכירות באופן שרירותי ללא פיקוח, שוק הדירות להשכרה עובר בשנים האחרונות שינויים מרחיקי לכת. דבר זה קורה בעקבות כניסת קבלנים ויזמים לתחום ההשכרה בעידוד המדינה המעניקה הטבות לבנייה להשכרה ומוציאה מכרזים ייעודיים לשם כך.

עם זאת, יוזמה זו אינה מטפלת בשכונות הוותיקות ובאזורי הביקוש במרכז העיר ובנחלאות, שם אין כמעט בנייה חדשה.