צילום: shutterstock סטודנטים ערבים בחוג לחשבונאות באוניברסיטה העברית הופתעו בשבוע שעבר מהיחס המזלזל שזכו לו, לטענתם, מצד משגיחי הבחינות כשניגשו למבחן במיסוי מקרקעין יחד עם כלל הסטודנטים בשנה ג' בחוג. לדבריהם, המשגיחים הקפידו איתם יותר רק בשל היותם ערבים, מנעו מהם לצאת לשירותים ואף הטיחו בפניהם אמירות גזעניות.

המטרה: להביא סטודנטים ערבים ל'עברית'
הסטודנטים הערבים נגד המאבטח המוסלמי
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

"זה נפל עלינו בהפתעה. פתאום המשגיחים נהיו הרבה יותר קשוחים וחסרי רגישות כלפינו", מתארת אמנה פרג', סטודנטית ערבייה שניגשה למבחן בשבוע שעבר. "אחד המשגיחים רשם את השמות של כל הכיתה על דף, אבל במהלך המבחן קרא רק בשמות הסטודנטים הערבים ונזף בהם ללא סיבה מוצדקת".למבחן ניגשו 50 סטודנטים, כמחצית מהם ערבים, וכולם מתארים את אותה התחושה. "המשגיחים נכנסו במטרה אחת בלבד: לתסכל את הסטודנטים הערבים ולתת להם הרגשה של אסירים ולא של תלמידים", אומר כמאל ספייא, סטודנט נוסף בחוג. "שני המשגיחים ישבו לכל אורך המבחן רק באזור שבו ישבו הסטודנטים הערבים. במהלך הבחינה ביקשנו מאחת המשגיחות, שעמדה כל המבחן מאחורי הגב והפריעה לריכוז, לצאת ולהרגיע את הסטודנטים שעשו רעש בחוץ. אחרי שהיא יצאה המשגיחה הראשית שישבה מולנו כעסה עליה כי היא עזבה אותנו בלי פיקוח".

בנוסף טוענים הסטודנטים כי אחת המשגיחות לא נתנה לסטודנט ערבי לצאת לשירותים וצעקה לעבר סטודנטית ערבייה שהיא לא שומרת טוב על הדפים. "אחרי שאמנה פנתה למשגיח ורצתה לשתף אותו במה שאנחנו מרגישים כלפי התנהגותם, הוא העיר לה בצורה גזענית ואמר בפירוש שאנחנו מגזר 'מתמסכן' ושאנחנו מצליחים רק בגלל ההעתקות", טוען ספייא.

"אני שנה ג׳ באוניברסיטה ואף פעם לא חוויתי דבר כזה", מוסיפה אמנה. "אחרי שיצאתי מהמבחן אמרתי למשגיח שהרגשתי שהם היו יותר קשוחים איתנו מהרגיל וזה יצר תחושה לא נעימה. הוא תקף אותי וצעק עלי שאני צריכה להתבייש ושאני חצופה ומתלהמת והתחיל להאשים את המגזר בטענות שקריות - שהציונים שלנו הם נטו בזכות העתקות.

"הוא אמר שאני בכלל לא צריכה להתלונן ולא מגיע לי יחס יותר טוב רק כי אני ערבייה. הייתי בהלם. גם ככה היינו כולנו בצום ועייפים, כי המבחן היה בשעה 16:30 ולא היתה שום התחשבות בסיטואציה שלנו, רק צעקות ואווירה מאוד טעונה ומתוחה".

תגובת האוניברסיטה לא התקבלה עד למועד פרסום הידיעה.