צילום: צביקה טישלר האם תיק הרצח של עו"ד יורם חכם נופל? מה שהחל במעצר מתוקשר של בכירי העולם התחתון בירושלים ובארץ נראה כרגע כמבוי סתום. שבוע שעבר שוחררו החשודים הירושלמים, ביניהם אלי אריש והאחים אילוז, וגם ראש ארגון הפשע אסי אבוטבול צפוי להשתחרר בקרוב ממעצרו.

איך קרה שכמעט כל העברינים הבכירים בירושלים השתחררו בבת אחת?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לפני כמה שבועות, במסגרת חקירת פרשה 512, עצרה המשטרה את אבוטבול בחשד שהתנקש בחייו של עורך הדין. בנוסף נעצרו גם כמה מיעדי המשטרה המרכזיים בירושלים - אלי אריש והאחים אברהם וגיא אילוז, בחשד למעורבות במעשה. אולם מאז המעצר המתוקשר התיק די נתקע במקום. הארכות המעצר התקצרו, מהלכי החקירה לא מניבים כיוונים חדשים וחלק מהעצורים כבר שוחררו.

רצח עורך הדין הפלילי התרחש ביוני 2008, כשמטען חבלה שהוצמד לג'יפ שלו התפוצץ בעת שנסע ברחוב יגאל אלון בתל אביב. עו"ד חכם מת במקום, בגיל 53. בעבר הוא ייצג לא מעט עבריינים שהבכיר שבהם היה אבוטבול. מיד חאיר האירוע הוטל צו איסור פרסום גורף על חקירת הפרשה, עד שבשבועות האחרונים נפתח התיק מחדש והמשטרה עצרה את אבוטבול בחשד למעורבות ברצח, כנראה בעקבות סכסוך כספי עם פרקליטו. מאוחר יותר נעצרו גם אריש והאחים אילוז.

אולם מאז המעצר המתוקשר נראה שהחקירה נתקעה. בתוך חדרי החקירות עלו לא מעט סימני שאלה וכך גם בהתנהלות המשפטית של האירועים. עוד לפני ששוחרר, בדיון בהארכת מעצרו של גיא אילוז שהתקיים בבית משפט השלום בראשון לציון, כתב השופט מנחם מזרחי: "החשד הסביר לא התעצם. לא התאספו ראיות נוספות המפלילות את החשוד. הנתון היחיד שמאפשר את הבקשה הוא מסמך שקיבלתי אותו היום ומחייב את בית המשפט לבחון אותו ואת תוצאותיו בצורה מעמיקה". עוד הוסיף השופט ומתח ביקורת על המשטרה: "בבקשה הבאה תיטיב היחידה החוקרת ותציג פירוט של הראיות המדוברות".

יום לפני הדיון השלישי קיבל עו"ד מיכאל עירוני, שמייצג את האחים אילוז ואת אריש, הודעה שהתיק הועבר והדיון יתקיים אצל השופטת איטה נחמן בבית משפט השלום בפתח תקווה. עו"ד עירוני כתב להנהלת בתי המשפט שבאותו יום נקבע לו דיון אחר בבית המשפט המחוזי בירושלים ולכן לא היה יכול להגיע לדיון ושלח במקומו מתמחה.

בהחלטתה כתבה השופטת: "אינני סבורה כי בית המשפט מאריך מעצרו של חשוד בלא ייצוג מטעמיו של בית המשפט, אך לאור פעולות החקירה שמתבקשות בעניינו של חשוד זה, שמצדיקות את הישארותו במעצר בשל החשש לשיבוש הליכים, ראוי היה להאריך את מעצרו לתקופה ארוכה מזו שאקבע. לא מצאתי מקום כי יש להעניש את החשוד בשל התנהגות בא כוחו. לאור העובדה כי קיים חשד סביר לביצוע עבירות המיוחסות לחשוד, כמו גם עילת מעצר, עילת שיבוש ההליכים, אני מורה על הארכת מעצרו".

נציגי המשטרה טענו בדיון שהחקירה מורכבת וציינו שהם "עובדים עד השעות הקטנות של הלילה".

הנהלת בתי המשפט בנוגע להעברת התיק לשופט אחר: "כל תיקי המחוז ובכלל זה תיקי המעצר מנותבים לפי תוכנית עבודה והוראות מנהלתיות של סגני נשיאת בתי משפט השלום במחוז מרכז".

עו"ד עירוני: "מתחילת הדרך טענו מרשיי שאין להם כל קשר לפרשה, כפי שאכן ראינו עם שחרורם".