צילום: רפי קוץ החרדים בירושלים ניצחו את המוניות: בחברת 'גט טקסי' הכריזו על תחרות נסיעות בשבת בקרב נהגי החברה, ובתגובה מיהרו הרבנים החרדים להכריז על חרם נסיעות. בחברה נבהלו ונאלצו ליישר קו עם הוראות הרבנים.

הורים במגזר החרדי: חרם על חנויות סלולר
רבנים: להחרים בריכת רמות בגלל בעיות צניעות
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynetחברת המוניות העולמית 'גט' ביקשה לאחרונה לעודד את נהגיה לבצע נסיעות בסופי שבוע והכריזה על תחרות 'סוף שבוע פרוע', שבמסגרתה הובטחו פרסים כספיים לנהגים שיעבדו בשבת ובכך יגדילו את מאגר הנהגים ומספר הנסיעות בסופי השבוע. אלא שבחברה לא ציפו לתגובת נגד מצד החרדים, שהודיעו על חרם נסיעות.

בהודעת 'ועדת הרבנים למען קדושת השבת' נטען כי בהתייעצות עם ההנהגה החרדית הוחלט כי "על כלל הציבור להימנע בכל דרך מלנסוע כל ימות השבוע באמצעות חברה זו, ובכך להביע את חובת המחאה". במקביל התלוננו ב'ועד לטוהר המחנה', האמון על שמירת גדרי הצניעות בחברה החרדית, על הצבת מסכי טלוויזיה במוניות, שעלולה לטענתם לגרום לקלקול רוחני ולצפייה בתכנים אסורים. לתלונות אלו נוסף השימוש בהזמנה באמצעות האינטרנט, שנאסר על ידי הרבנים. בעבר, בעקבות דרישת החרדים הוחלט לא להציב מסכים לצפייה בתחנות ובאוטובוסים של חברות ציבוריות, ובמקומם מוצבים כיום צגים אלקטרוניים שעליהם אין
אפשרות להציג תשדירים פרסומיים וסרטים.

"מדובר בזריית חול בעיני ציבור מקדשי שביעי", נטען במודעות שהופצו בבתי הכנסת. "כאשר שמירת השבת של חברה זו מצטמצמת לירושלים בלבד, בעוד החברה מחללת את השבת בכל ערי הארץ ואף בתעמולת החברה מככבת הסיסמה 'צריכים פיצה בשבת - תוך 10 דקות אנו באים'. למעשה ייתכן גם שאותה המונית שנוסעת בחול כאן בירושלים נמצאת בשבת בתל אביב ורומסת שם את כבודה".

גורם בהנהלת החברה אמר שהם לא צפו את גודל ההתנגדות ובתגובה הודיעו לנהגים על צמצום התחרות, שתתקיים עד שעה לפני כניסת שבת ותחודש שעה לאחר יציאת שבת. לדבריו, התחרות לא גבלה בחילול שבת כיוון שהמבצע יועד לכלל הנהגים ולא לחברי 'גט מהדרין', שמשרת את הנוסעים החרדים. מנגד, בוועד למען השבת אמרו שהם אינם מבדילים בין הרכבים השונים ומבחינתם חילולי השבת של החברה הם סיבה מספקת לחרם כוללני.

החברה: "חברת Gett (לשעבר גט טקסי) מפעילה צי יעודי למגזר הדתי־חרדי בשם 'גט מהדרין', במסגרתו פועלות מוניות שאינן נוסעות בשבת. הנהלת החברה בראשות המנכ"ל נפגשה בשבוע שעבר עם חברי הוועדה לקדושת השבת. במהלך הפגישה הבהירה החברה לרבנים כי המבצע יצא בתום לב ובחוסר תשומת לב. ההנהלה ציינה בפני הרבנים כי השבת הוסרה מהמבצע ועם כינוסה הקרוב של הועדה לקדושת השבת תצא הודעה מסודרת".