צילום: גיל יוחנן לא בטוח שוולדימיר פוטין יודע על העימות החדש בין עיריית ירושלים לממשלה שלו, אבל ברור שהדבר לא יתרום ליחסים השבריריים בין המדינות: העירייה, באמצעות בית המשפט העליון, דורשת מהממשלה הרוסית שני מיליון שקל, סכום המגיע לה עקב שימוש חורג שעושים הרוסים בחניון הידוע ברחוב המעלות, נכס השייך להם.

התירוץ של המורה הרוסי שנעל תלמידות במקלט
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

אלא שעל אף פסיקת בית המשפט הרוסים לא שילמו. התוצאה: העירייה הוציאה צו סגירה לחניון.

חניון המעלות נחשב לאחד החניונים הוותיקים בעיר. הוא כולל 200 ממקומות חניה באחד האזורים המבוקשים ביותר. הפרשה החלה לאחר שבמשך שנים פועל המקום על בסיס של שימוש חורג. העירייה פנתה לבית המשפט וניהלה מערכה משפטית בנושא והגיעה לפני כמה חודשים עד לבית המשפט העליון, שקבע כי על בעלי הקרקע לשלם שני מיליון שקל.אלא שבכיכר ספרא לא עשו דבר כדי לממש את פסק הדין שטרחו כה רבות להשיג. ככל הנראה הם חוששים מעימות מדיני עם הרוסים. מה כן נעשה: העירייה החליטה לפעול להוצאת צו סגירה והמקום אכן נסגר. אלא שמי שסובל מכך הם בעיקר התושבים בירושלים וגם שוכרת החניון חברת 'ימית'. בגלל סגירת החניון נפגעה גם קופת העירייה, שכן השוכר אינו מחויב לשלם את הארנונה, שעומדת על 25 אלף שקל בחודש.
יש לציין כי העירייה יכולה לעקל את דמי השכירות שמועברים לרוסים.

הסכסוך האחרון: בית סרגיי
נכס ידוע ביותר שבגללו כמעט נגרמה תקרית דיפלומטית בינינו לבין הרוסים הוא מתחם סרגיי ליד מגרש הרוסים. הרקע לכך מתחיל עוד במאה ה־19, אז נרשם המתחם היפהפה בטאבו על שם הנסיך הרוסי סרגיי ושימש בית הארחה לצליינים רוסים. לפני כחמישים שנה החלה הממשלה להשתמש במקום והוא הפך למרחב משרדים של משרד החקלאות, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע והמועצה לשימור אתרים.הממשלות הרוסיות טוענות כבר עשרות שנים כי המתחם שייך להן, ובשנת 2003 הבטיח ראש הממשלה דאז אריאל שרון כי ישיב לידיהן את חצר סרגיי ואת המבנים המיוחדים הנמצאים בו.

בשנת 2008 הודיע שר האוצר דאז רוני בר־און כי החצר ההיסטורית אכן תוחזר לממשלת רוסיה. להצהרה קדמה התערבות אישית של פוטין בנושא, שהחלה שלוש שנים לפני כן. עוד באותה שנה אישרה הממשלה את העברת המתחם לרוסים. העיתוי: זמן לא רב לפני ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במוסקבה.

ואכן משרד החקלאות ויתר השוכרים נטשו את המתחם, למעט החברה להגנת הטבע. רק באוגוסט 2012 הסכימה החברה להגנת הטבע לנטוש את מקום מושבה המיוחד ולהעבירו לרוסים.

הממשלה הרוסית מתכננת במקום מלון, שכן השימוש הראשון במבנה היה כאכסניה. עם זאת, עקב הרגישות ההיסטורית והערך הארכיטקטוני הגבוה של המבנים, הכשרת המתחם כמלון לא תפגע בבית סרגיי והוא יישאר כפי שהוא.

העירייה בתגובה: "העירייה לא סגרה את החניון ברחוב המעלות! החניון נסגר באופן עצמאי על ידי המפעיל של החניון. החניון פעל ללא רישיון עסק ובעקבות כך הוצא לו צו סגירה על ידי בית המשפט.

"העירייה הציעה מספר פעמים לבעלי החניון כי עד לבירור המחלוקת המשפטית ותשלום כלל החובות וההיטלים לעירייה בדרכים המקובלות, החניון ייפתח לכלל הציבור ללא תמורה".