צילום: יוגב עמרני מי שומר על הילדים? עד לשנה שעברה מימנה עיריית ירושלים חלק מאבטחת בתי הספר היסודיים בעיר שהצטרפו בשנתיים האחרונות לתוכנית 'אופק חדש'. אולם בתחילת השנה הנוכחית נותרו מוסדות החינוך בלי מענה ביטחוני אחרי אחת וחצי בצהריים, לאחר שהעירייה החליטה לבטל את תוספת האבטחה שהיא מימנה לשעתיים האחרונות של הלימודים.

השומר הערבי של מאה שערים
את השומר הזה לא הייתם רוצים לבית הספר של ילדכם
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בתחילת השבוע שעבר נדהמו הורים רבים לגלות שבשעות הצהריים המאוחרות לא ניצב שומר בכניסה לבית הספר. מי שמתקצב את מערך האבטחה במוסדות החינוך הוא המשרד לביטחון פנים, שמממן את השירות עד הצהריים. בשנה שעברה, בעקבות ריבוי הפיגועים ואירועי האלימות בעיר, החליטה העירייה לספק אבטחה נוספת לשעות המאוחרות של הלימודים, עד 3 וחצי אחר הצהריים.כעת, בעקבות הרגיעה היחסית, הוחלט להפסיק את השמירה בכניסה לבתי הספר, כך שבמשך שעתיים הלימודים בהם נמשכים בלי מענה ביטחוני. במסגרת התקציב שהעירייה הפסיקה לממן בוטלו גם סיירי מוסדות החינוך שמפטרלים בין בתי הספר והגנים.

בוועד ההורים של בית הספר חורב החליטו לשגר מכתב בנושא לראש עיריית ירושלים ניר ברקת, לראש חטיבת האבטחה באגף שיטור וביטחון תת־ניצב אמיתי לוי ולמנהל האגף לביטחון במשרד החינוך אריה מור. "הופתענו לשמוע ממנהלי בתי הספר הממלכתי־דתי חורב בנים ובנות שהיום הודיע להם הקב"ט כי בשנת הלימודים הקרובה, בניגוד לשנים הקודמות, האבטחה בבית הספר תוסר החל מהשעה 13:30, וכי התלמידים בכיתות א'-ו' יישארו לא מאובטחים בשעתיים האחרונות של יום הלימודים", כתבו ההורים. "לא ברור לנו כיצד משטרת ישראל, עיריית ירושלים ומשרד החינוך משחקים בביטחונם של תלמידי בית הספר.

"יש להדגיש כי האבטחה נדרשת לא רק בגלל חשש מפגיעה על רקע לאומני, אלא גם להגנה מפני גורמים נוספים, ובהם פדופילים שלצערנו הרב פועלים בשכונה. האם המפגעים הפוטנציאליים פועלים רק עד השעה 13:30? אנו רואים בכל אחד מהגורמים המנויים לעיל אחראי לשלום התלמידים, ודורשים שבתי הספר יאובטחו לכל הפחות בכל שעות הלימודים".

יו"ר ועד ההורים העירוני פז כהן ומחזיק תיק הנוער בעירייה אלעד מלכא, ('התעוררות'), כתבו מכתב נוסף לשר לביטחון פנים גלעד ארדן, שבו הבהירו שאי אפשר לשתוק נוכח המציאות הזו. "המצב הזה בלתי אפשרי ובלתי מתקבל על הדעת. נבקש את סיועך הדחוף בנושא. בכל יום שעובר אנו מסכנים את חיי ילדינו במוסדות החינוך", נכתב.

העירייה: "קביעת הקריטריונים לאבטחה של מוסדות החינוך, לרבות מיפוי המוסדות, שעות הפעילות והגדרת תעריפי התשלום לחברות האבטחה נעשית על פי הנחיות המשרד לביטחון פנים ומתוקף סמכותם בחוק. העירייה פועלת לספק את השירותים בהתאם להנחיות האלה".

המשרד לביטחון פנים: "ההחלטה להוסיף או להוריד שעות אבטחה הינה של עיריית ירושלים ללא כל תיאום איתנו".

הרב אהרון ליבוביץ' משנה לתיק החינוך מטעם סיעת ירושלמים: "צריך לקבל החלטה מקצועית באשר לאופן אבטחת מוסדות חינוך וההכרחיות שבדבר. לא יתכן כי ביטחונם של ילדות וילדים יוצב בסימן שאלה. בפעמים רבות אני רואה כי שער מאובטח עם מצלמה ולחצן מצוקה יעילים יותר מאשר שמירה אנושית לא מקצועית. לשמחתי, אגף חירום ובטחון ומבצעים פועל במקצועיות רבה ובמתן פתרונות ואני קורא לדיון עקרוני ומקצועי בעניין".