צילום: נועם מושקוביץ סערה בוועדת השמות העירונית: לראשונה התקבלה החלטה לקרוא שמות עבריים לרחובות בשכונות מזרח העיר. בין הרחובות החדשים: 'נחלת שמעון', 'ערוגות הבושם' ו'מעלות עיר דוד'. התושבים הערבים לא מתכוונים לשתוק: "לא תהיה פה ריבונות של שמות יהודיים".

מי מכנה את שכונת 'שמעון הצדיק פלסטין הכבושה?
איך בונה הכסף הסעודי את מזרח ירושלים?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet
השמות שמעוררים את המחלוקת הרבה ביותר שייכים לרחובות המרכזיים בשכונת שמעון הצדיק הסמוכה לשייח ג'ראח.

כך לדוגמה, הרחוב הראשי המוביל לקבר שמעון הצדיק זכה לשם 'נחלת שמעון'. להחלטה זו, שהייתה בבחינת פשרה, קדמה הצעה לקרוא לרחוב המוביל לקבר 'רחוב הכהן הגדול'. חברת הועדה לורה ורטון (מרצ) ונציג הציבור של מזרח העיר מוחמד עוודה התנגדו לרעיון, בטענה שמדובר בשם מתריס העלול לגרום להתנגדות השכנים הערבים. בסופו של דבר התקבלה הצעת הפשרה של חבר המועצה אריה קינג, שהציע לקרוא לרחוב נחלת שמעון.

שכונת שמעון הצדיק הפכה בשנים האחרונות למוקד עימותים בין פלסטינים ואנשי עמותות ימין, אשר רוכשות בתים בשכונה. כעת, לאחר שהוחלט על קריאת שמות עבריים לשני רחובות מרכזיים בשכונה הערבית, מבטיחים נציגי השכונה לפנות לאיחוד האירופאי ולהגיש תלונה נגד היוזמה. "אין לנו כל כוונה לוותר, מדובר אולי באקט סמלי אבל משמעותי, לא תהיה פה ריבונות של שמות יהודיים", אומר מטר.

גם רחובות רבים בשכונת עיר דוד זכו על פי הוועדה לשמות עבריים. כך לדוגמה, הרחוב הראשי בשכונה ייקרא 'ערוגות הבושם', והרחובות הסמוכים יקראו 'פרדס רימונים', 'גינות אגוז' ו'מעלות עיר דוד'.

במהלך הדיון על קריאת השמות לשכונות מזרח העיר, נמסר לחברי הועדה כי "הועדה המקצועית ממליצה לשקול מחדש האם ראוי בעיתוי הנוכחי, לאור המצב המורכב והעדין במזרח העיר לקרוא לרחובות הנ"ל בשמות האלה ובמיקומים המוצעים". בסופו של דבר הוסכם כי בשכונת שמעון הצדיק יקראו רק שני רחובות בשמות עבריים, ובעיר דוד יופיע על שלטי הרחובות כיתוב בשפה הערבית עם שם רחוב ערבי המקובל על התושבים. כך למשל, הרחובות העבריים של עיר דוד יוגדרו כסמטאות המסתעפות מרחוב 'וואדי חילווה'.

בנוסף חברי הועדה אישרו לקרוא לרחוב המוביל למוזיאון רוקפלר הנמצא בשכונת באב א-זהרה על שמו של הארכיאולוג הנודע אמיר דרורי, ולרחוב המוביל לישיבת בית אורות שבשכונת א-טור 'מעלות חנן', על שמו של חבר הכנסת המנוח חנן פורת אשר נפטר ממחלה בשנת 2011.

ורטון אומרת מנגד כי גם תושבי מזרח העיר יצאו נשכרים, לאור העובדה שחברי ועדת השמות אישרו קריאת שמות ל-60 רחובות נוספים במזרח העיר. מדובר בשישים רחובות שהיו חסרי שם במשך שנים, מה שיקל על תושבי האזור לקבל מעתה דברי דואר.

העירייה: "במהלך שלוש השנים האחרונות התבצע תהליך מתן שמות רחובות בשכונות מזרח העיר ללמעלה מ-800 רחובות, אשר כלל התקנת שלטי רחובות ומספרי בתים ברחובות האמורים. תהליך זה תורם לקידום איכות חייהם של התושבים הערבים בשלל תחומים ובהם נגישות והכוונה לבתיהם והיבטי חירום הצלה.

"למעלה מ-800 השמות שאושרו בשכונות מזרח העיר נבחרו על ידי התושבים הערבים עצמם, תוך מתן ביטוי רחב בשמות הרחובות למורשת ההיסטורית והדתית שלהם. באתרים להם יש מורשת היסטורית יהודית כבדת משקל מבטאים שמות הרחובות את המורשת הזו".