צילום: דודי חסון הזמנת הזמרת שרית חדד לטקס אמירת הסליחות המרכזי במערת המכפלה הצליחה לעורר סערה בציבור הדתי. הסיבה כפולה: ביקורת על אופי שיריה, שלטענת רבים אינו הולם את האירוע והעובדה ששיתפה פעולה עם אייל גולן.

למה החרדים דרשו להחרים את בריכת רמות?
מדוע בוגרי בואיר התנגדו להופעה של אחינועם ניני?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

טקסי הסליחות הענקיים במערת המכפלה מאורגנים ב־15 השנים האחרונות על ידי גופים הפועלים בחברון. במסגרת הטקסים נפתח אולם יצחק, הסגור ליהודים ברוב ימות השנה, ואלפי מתפללים מגיעים למקום בהסעות מאורגנות.אחד האירועים הבולטים, תחת הכותרת 'הכי קרובות לאמא', הוא טקס תפילת סליחות לנשים בלבד, שבמסגרתו ייסגר המתחם שבו יתקבצו הנשים למעבר גברים בשביל למנוע מבני שני המינים להתערב זה בזה. לצד שרית חדד בחרו המארגנים להזמין למה שהוגדר 'כנס התשובה המרכזי לנשים' בעיקר נשים המזוהות עם עולם התשובה, ובהן הרבנית ימימה מזרחי ומנחת הטלוויזיה עדן הראל. המקובל יעקב עדס יתפלל יחד עם הנשים באמצעות הקרנה על מסכים.

אלא שהבחירה בחדד גררה לא מעט ביקורת. אחת המתנגדות הבולטות להופעתה של הזמרת החילונית באירוע היא אשת החינוך נעמי מורגנשטרן, שפרסמה טור שבו תקפה את החלטת מארגני הטקס על רקע הופעה משותפת של חדד עם אייל גולן ועל רקע אופי השירים של הזמרת.

"אישה, זמרת, חוברת לערב דואט עם זמר שאמנם ניחן ביכולת שירה הגורמת לריגוש, זמן קצר מאוד אחרי שהתברר שמעשיו הבלתי מוסריים כלפי נשים היו במסגרת החוק בארץ - וזאת אף שהדופי המוסרי זועק לשמיים יחד עם עלבונן של הנערות והבחורות שנפגעו", כתבה. "אני זועקת בשל הפגיעה בכבוד באישה ובוודאי הפגיעה הגדולה בבנות ישראל. האם זו הזמרת שתעלה בניגוניה את תפילת הנשים בערב יום הכיפורים הבא עלינו לטובה?"

טענה נוספת שהעלו המתנגדים להופעה של שרית חדד היא שהופעתה מהווה קלקול רוחני מכיוון שסגנון השירה שלה רחוק מהווי שומרי המצוות. "האם כיוון שאנחנו מכירים רק את 'שמע ישראל', שירה המרגש של שרית חדד, טחו עינינו, נסתמו אוזנינו ואנו עם הפנים לחוויה הריגושית הפסבדו רוחנית למרגלות מערת המכפלה?" כתבה מורגנשטרן.

מנגד, מארגני הערב סבורים שהזמנת חדד תמשוך לאירוע נשים חילוניות רבות שלא היו מגיעות לביקור במקום אילולא ההופעה. "חדד מחפשת את הדרך ליהדות והיא מדברת לקהלים נוספים ומגוונים, נשים שהן לא דתיות במובן האורתודוקסי ועדיין מחפשות את הדרך", אמר בתגובה דובר היישוב היהודי בחברון נועם ארנון.

לדבריו הוא אינו מכיר את יצירתה של חדד אך לפני הזמנתה הם לקחו בחשבון את ההתנגדות הציבורית ואף התייעצו עם רבנים ונשות ציבור. "הבאנו בחשבון שתהיה ביקורת. אני לא חולק על העובדות. אני חולק על המגמה של המתנגדים", אמר. "השאלה היא אם אנחנו רוצה להישאר בבועה, או שאנחנו רוצים דווקא לשנות, לגוון ולנגוע בקצות החברה הישראלית. השיקולים שלנו יותר ציבוריים ורחבים".