צילום: גיל נחושתן "עונש מינימום של עשר שנים בכלא על זריקת אבנים". כך מציע ח"כ מיקי לוי, שהיה מפקד מחוז ירושלים בתחילת שנות ה־2000, להתמודד עם תופעת יידויי האבנים. לוי, שמכהן כיום כחבר כנסת מטעם 'יש עתיד', עמד בראש מחוז ירושלים בעיצומה של האינתיפאדה השנייה ומנסה להראות שיש כמה דרכים לסיים את האלימות באזור קו התפר.

זרקת אבנים? העיריה תבדוק אם אינך חייב כספים
היוזמה המקורית ביותר נגד זריקת אבנים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לדבריו, זורקי אבנים הם מחבלים לכל דבר ועניין - אך המאבק האישי שלו כרגע הוא מול העובדה שלא קיימים עונשי מינימום לזורקי האבנים אלא רק עונשי מקסימום על כוונה ועל פגיעה. "בשבוע הבא אני מגיש הצעת חוק שתגדיר מהם עונשי המינימום", הוא מספר. "כיום עונש המקסימום על כוונה עומד על עשר שנים. אני מציע שעונש המינימום יעמוד על חמש שנים. עונש המקסימום על זריקה עומד על עשרים שנה, ואני מציע עונש מינימום שיעמוד על עשר שנים".ח"כ לוי זוקף לזכותו בניית תוכנית שלדבריו סייעה לו להתמודד עם המצב המורכב בהר הבית בזמנו, תוך שמירה על חיי אדם בשני הצדדים. "ברגע שמתחילים לזרוק אבנים, מיד כוחות המשטרה פורצים מכמה כיוונים, תופסים עמדות מפתח, משיגים שליטה ודוחקים את המתפרעים לתוך המסגד".

עם זאת, לא כל הדרכים שבאמצעותן התמודד ח"כ לוי עם המתיחות כמפקד המחוז מיושמות גם היום. אחת הפעולות שביצע כדי להשליט סדר בעתות של מתיחות היתה גם סגירת ההר למבקרים. "לא אחת נתתי הוראה לסגור את הר הבית לאוכלוסייה הצעירה (עד גיל 35; נ"ר) ולא מעניין אותי לכמה זמן", סיפר. "זה יכול לקחת שבוע, שבועיים, חודש וגם שלושה חודשים. אם הם משחקים איתי בחתול ועכבר יש לי האמצעים לעצור את זה".

ח"כ לוי מאמין כי חזרה למדיניות זו תוריד את היקף ההתפרעויות בהר הבית.

בנוסף, חבר הכנסת ממליץ על מבצע מעצרים מודיעיני, שבו ייעצרו באישון לילה כל זורקי האבנים המוכרים למערכות הביטחון. "ככל שייעצרו יותר אנשים זה יגביר את ההרתעה", הוא אומר. דרך הרתעה נוספת, לטענתו, היא זו שקשורה לכיס - הגבלת זכויות ביטוח לאומי לקטינים זורקי אבנים והכנסת רשויות המס השונות לכפרים למבצעי גבייה והחרמות.

להמלצות על החמרת מדיניות האכיפה מצטרף גם אריה עמית, מי שהיה מפקד מחוז ירושלים עד שנת 1997. לטענתו, הטיפול באירועים בעיר בעייתי, לא בגלל המשטרה בירושלים אלא בגלל הממשלה והיעדר מדיניות ברורה מצידה. הוא נותן כדוגמה את התקופה שבה כיהן כמפקד מחוז, אז לראשונה התמודדה המשטרה בעיר עם התפרעויות קשות בהר הבית. המדינות שנקט היתה שימוש בירי גז וגומי, כולל אל תוך המסגד עצמו - שם התבצרו הצעירים הפלסטינים. היום לטענתו, קיים חשש לפעול באופן דומה. "יש יותר מדי חששות ממה יגידו אחרים", אמר. "צריך לתת למשטרה את האפשרות לפעול כמו שהם באמת חושבים שצריך לפעול, בלי מורא של פאניקה מצד פוליטיקאים".

"המזל של תושבי ירושלים ומדינת ישראל בכלל זה הוא ששוטרי מחוז ירושלים כל כך למודי ניסיון וכל כך מקצועיים", טען עמית. "ככלל, האנשים שבו יודעים לעשות את העבודה כמו שצריך".
גם שינויי כוח האדם שעומדים להתרחש, במסגרת החלטות ועדת החקירה שבחנה את הרצח במצעד הגאווה, לא מהווים עבורם מקור דאגה. "המחוז יודע שינויים בכוח אדם וזה דבר שקורה כל הזמן", אומר לוי. "גם הפעם הוא יידע להתמודד".

בנוסף, ח"כ לוי ממליץ על מבצע מעצרים מודיעיני, שבו ייעצרו באישון לילה כל זורקי האבנים המוכרים למערכות הביטחון. "ככל שייעצרו יותר אנשים זה יגביר את ההרתעה", הוא אומר .