צילום: גיל יוחנן אנשי חסידות סאטמר, המוסד שהפך לסמל הפלגים החרדים הקיצונים שאינם מכירים במדינת ישראל - דורשים לוותר על תשלומי ארנונה. בעירייה יעשו ניסיון לנצל את המשא ומתן עם החסידות (שמתנהל במסגרת תביעה משפטית שהגישה כיכר ספרא) ולקבוע תקדים שיביא לפיקוח על מוסדות החינוך שהצליחו עד היום לפעול בלא שהרשויות תדענה על הנעשה במוסדות ומספר תלמידיהם.

מה רוצה האדמו"ר מסאטמר מהאינטרנט?
מדוע החרדית נאלצה להוריד את השל שכיסה את כל גופה?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

המראה בו עצור המזוהה עם הפלגים הקיצוניים במאה שערים מגיע לבית משפט כשהוא מכריז שאינו מכיר בקיום המדינה וברשויות המשפט אינו זר לבתי המשפט בירושלים ובית שמש. אלא שהפעם מדובר בסוגיה כלכלית ולא פלילית. במוסדות "ייטב לב", המזוהים עם חסידות סאטמר הקיצונית, דורשים מהעירייה לבטל תשלומי ארנונה.חסידות סאטמר שנחשבת לאחת מהזרמים הגדולים בחברה החרדי, היא למעשה החצר החרדית הדומיננטית בפלג "העדה החרדית" הקיצוני. חלק נכבד מאותה קיצוניות מיוחסת לכך שהחסידים הללו מתנזרים מכל קשר עם הרשויות, אינם מצביעים בבחירות ומנהיגם מתגורר בוויליאמסבורג שבארצות הברית. יתרה מכך, הוא אף משתדל שלא להגיע לביקור בישראל וכמו כן אוסר על תלמידיו מלהגיע לכותל המערבי כיוון שעל פי הגירסה של אותם חרדים קיצוניים, הוא "נכבש על ידי הציונים".

אלא שבזמן האחרון חרגו בחסידות ממנהגם ודרשו מהעירייה לוותר על גביית תשלומי ארנונה בסך של 1.9 מיליון שקל בגין שימוש במבנה תלמוד תורה שבבעלותם בשכונת עזרת תורה. בחסידות הבינו הפעם שאין להם ברירה, וכי אם ברצונם להימנע מעיקול של ציוד וחשבונות בנק עלחיהם להתייצב באופן יוצא דופן בהליכים המשפטיים שמתקיימים בימים אלו בבית משפט השלום בעיר.

בהליך המשפטי טענו בחסידות כי הם זכאים לפטור מארנונה כיוון שתלמוד התורה כלול בסעיף הפטור ממסי עירייה עליו הכריז שר החינוך דוד רמז זכה כבר בשנות ה 50, בזמן שהמוסד פעל כ"תלמוד תורה אשכנזי קטמון, לאחר מכן התגלגל לשכונות אחרות. עד שנות ה-70 של המאה הקודמת פעל תלמוד התורה המדובר בשני מוקדים, אחד מהם כאמור בשכונת קטמון. עם הידלדלות חסידות סאטמר בשכונה, הועתק מיקומו של תלמוד התורה למבנה במרכז העיר.

תקופה מסוימת לאחר מכן נמכר המבנה בקטמון, ומכספי המכירה נבנה מבנה בשכונת עזרת תורה", נטען בנימוקים שהגישו במוסד לתמוך בבקשתם לביטול הארנונה.

בעמותה המנהלת את תלמוד התורה בו לומדים מאות תלמידים, טענו כי הפטור מארנונה ניתן בגלל פעילותם החינוכית ולאו דווקא למבנה הישן בו השתמשו, ולטענתם כל שנדרש מהם זה להוכיח שהם עמותת המשך לאגודה עות'מאנית שניהלה בעבר את המוסד.

באגף חינוך חרדי בעירייה אמרו השבוע כי הם מקווים שבסיום ההליך המשפטי יסכימו בחסידות סאטמר לקבל עליהם פיקוח כלשהו ואליהם יצטרפו עשרות מוסדות חינוך לצעירים שמזוהים עם הפלגים הקיצוניים שהחסידות המדוברת ניצבת בראשם. גורם בכיר באגף סיפר ל"ידיעות ירושלים" כי בתקופה האחרונה נעשו ניסיונות לפקח על מוסדות החינוך, אך עד עתה לא הצליחו במשרד ובעירייה לחדר למוסדות שמספר תלמידיהם מוערך בלמעלה מעשרת אלפים תלמידים.

תגובת העירייה: "עיריית ירושלים היא זו שהגישה תביעה כנגד ישיבת 'ייטב לב דסאטמר' בגין אי תשלום חובות ארנונה. טענות הצדדים מתבררות כעת בבית המשפט במסגרת התביעה".