צילום: מתוך תוכנת הניווט תוכנת הניווט מסמנת גבולות חדשים: נהג מונית בירושלים הופתע השבוע לגלות כי רחוב אריה בן אליעזר בשכונת גילה מוגדר על ידי תכנת הניווט הבינלאומית בה משתמשת 'גט טקסי' כשייך לפלסטין. "חשבתי בהתחלה שאני לא רואה טוב", הוא משחזר. ב'גט טקסי' טוענים כי מדובר בגירסה ישנה של תוכנת המפות של גוגל, שנמצאת בשימוש רק אצל הנהג הספציפי.

איך הגיעו הנוסעים לשכונת שעופאט במקום להלוויה?
אילו דגלים נתלו במעונות הסטודנטים ביום הזיכרון?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

תחילת הסיפור לפני מספר ימים, אז קיבל אחד מנהגי המוניות בעיר קריאה לרחוב אריה בן אליעזר בגילה. הנהג, העובד עבור חברת 'גט טקסי', הפעיל את מכשיר הניווט הקבוע ברכבו. להפתעתו, ליד שם השכונה נכתב בסוגריים כי היא נמצאת בפלסטין."נשלחתי לכתובת הזו ופתאום כתוב לי פלסטין", שחזר השבוע הנהג, שבחר להישאר בעילום שם. "חשבתי שזו טעות, הרי לא מדובר בכתובת מרוחקת אלא במרכז השכונה".

לדבריו בשיחות שקיים עם נהגים נוספים התברר שלא מדובר בטעות הראשונה של מערכת הניווט. לטענת הנהגים ישנם כתובות נוספות ברחבי העיר המזוהות כחלק ממדינת פלסטין, בהם שער האשפות שמוגדר למעשה כחלק מהגדה המערבית.

לדבריו, נהגי המוניות מתמודדים כבר תקופה ארוכה עם ליקויים משמעותיים במפה המדוברת, שבשל העובדה שהיא מגדירה חלקים שונים בעיר כשייכים לפלסטין היא מאריכה את זמני הנסיעות, במטרה למנוע מהנהגים להיכנס לאזורים מסוכנים.

אין זו הפעם הראשונה בה מתברר שמפות ניווט אינן מדייקות. לעיתים הן אף גרמו לסיכון עבור הנהגים. כך היה לפני כחודש, אז נקלע הזמר ישי לפידות לסמטאות הרובע המוסלמי בעיר העתיקה והותקף באבנים.

במקביל התברר שחברת הניווט החלה להגדיר חלקים במזרח העיר כשטחי A או B למרות היותם בשליטה ישראלית מלאה. השינויים שהחלו על רקע אירועי הטרור במזרח העיר שלחו את הנהגים במסלולי נסיעה שעוקפים את השכונות הפלסטיניות ובכך הוארכה הנסיעה בזמן רב.

תגובת 'גט טקסי': "חברת Gett משתמשת בשירותיה של גוגל מפות בגרסה העדכנית ביותר, באפליקציה שמופיעה אצל הלקוחות.באפליקציה שמותקנת בטאבלט של הנהג, מוטמעת גרסה ישנה יותר של גוגל מפות, מכיוון שזוהי הגרסה היחידה שיכולה להתאים למכשירי הטאבלט. בימים אלו, כל נהגי Gett חדשים וקיימים מעבירים את שירותי התוכנה לטלפונים החכמים שלהם, שם מוטמעת הגרסה המעודכנת ביותר של גוגל מפות. ל- Gett אין שליטה על הצגת הנתונים וכל המידע מגיע מגוגל בלבד".