צילום: רויטרס על רקע המתיחות הביטחונית בירושלים, נרשמה השנה ירידה משמעותית במספר משתתפי סיורי הסליחות. באגודת מורי הדרך בישראל מעריכים את הירידה בכ-40 אחוז, בהשוואה לשנים קודמות. רב העיר צפת, שמואל אליהו, יצא בקריאה מיוחדת לעלות לירושלים דווקא בימים אלה.

הדרכות סיורי הסליחות השנתיים נחשבת למקור הכנסה פורה, כאשר עבור שעת הדרכה מקצועית הכוללת ביקור בבתי כנסת והופעת פייטנים לאורך הסיור משלם כל משתתף סכום שנע בין 100 ל-150 שקל עבור שעת סיור. אלא שהשנה נאלצו רבים מהמדריכים להישאר בבתיהם מחוסרי עבודה בעקבות שורת הפיגועים שאירעו באחרונה בעיר.

באגודת מורי הדרך מעידים על ירידה חדה במספר המשתתפים. האגודה ביצעה את ההכנות השנתיות לקראת חודש אלול ותשרי, המהווים את שיא עונת הסיורים בירושלים, אך אלפי המשתתפים להם ציפו לא באו, "אם פעם היו לנו סיורים יום יום עד ערב יום כיפור, השנה יש סיורים בודדים שמתחלקים על פני חודש שלם", התלונן יו"ר אגודת מורי הדרך בישראל בני כפיר. "היינו עובדים 17 ימים בחודש מתחילת הערב עד לפנות בוקר והשנה אנחנו בקושי מגרדים ארבעה סיורים בחודש".לדברי כפיר, הפחד מגיע בעיקר מהמטיילים החוששים לביטחונם ולא ממורי הדרך המכירים את גזרות העיר. "אנשים מפחדים להגיע לבד או עם הילדים אבל גם מדריכים מפחדים, מה יקרה אם יהיה פתאום אירוע ביטחוני? הם יהיו אמורים להריץ עשרות משתתפי בסמטאות וזה לא פשוט".

מה אתה עונה למשתתפים שחוששים מהמצב הביטחוני?
"בתפיסת העולם הציונית שלי אני חושב שצריך לטייל ולהיות בכל מקום, אבל הצד השני של המטבע זו החובה לשמור על הביטחון. מה אני עושה במקרה קיצוני? אנחנו לא יורדים לכפרים הערבים ולא עולים להר הבית אבל נגיע לכותל".

מדריכי הסיורים מעידים שמארגני קבוצות המטיילים אינם מבדילים בין חלקי העיר ורבים מהם חוששים מפיגועים, למרות שרבים מהסיורים מתקיימים באזורים מרוחקים מקו התפר כמו שכונת נחלאות והבוכרים. להערכתם הסיבה לירידה נובעת בין השאר מכך שמרבית המבקרים הקבועים מגיעים מחוץ לעיר ואינם מודעים למתרחש בירושלים.

"אין בזה סטטיסטיקה ברורה, אבל קשה למצוא ירושלמים בסיורים, הם יכולים לסייר לבד ולכן רוב התיירות הפנימית הייתה של תושבי חוץ", מסביר מדריך טיולים ותיק. "לפני יומיים ביטלו לי ברגע האחרון סיור שהיו אמורים להשתתף בו 30 איש".

במינהל הקהילתי 'לב העיר' סיפרו שעל רקע המתח הביטחוני נרשמו עשרות ביטולים ובאופן לא מפתיע קבוצות המבקרים שהתעקשו לקיים את הסיורים הם דווקא תושבי הפריפריה והדרום "הם יודעים מה זה טרור ופחד והם מבינים שצריך להמשיך כרגיל למרות הכול", הסביר מנהל המינהל יקי חרלפ.

כאמור, מי שדווקא ניסה לעודד את הגעת ההמונים הוא רב העיר צפת, שמואל אליהו שקיים ביום חמישי האחרון אירוע סליחות ענק בכותל המערבי. למרות החשש מהשתתפות דלילה, להפתעת המארגנים רחבת הכותל התמלאה באלפי מתפללים שגדשו אותה. "צריך להבין שתפילת סליחות נאמרת בשעת לילה מאוחרת, זו גבורה שאנשים הגיעו למרות ההפחדות", אמרו בסביבת הרב.

הרב אליהו, שפרסם קריאה מיוחדת לעלות לירושלים דווקא בימים אלה, סיפר שבעת שאביו כיהן כרב ראשי הוא שמע פעם שיהודים חוששים להגיע לכותל ולכן עזב את כל עיסוקיו, התלבש בגלימת הראשון לציון והגיע לכותל במטרה "לאלץ את המשטרה לשמור על הסדר", כהגדרתו והוסיף, "מהר הבית מגרשים אותנו אז גם מהכותל יגרשו אותנו?".