צילום: רויטרס תופעה חדשה ומדאיגה במחנה הפליטים שועפאט: מכירת חיסול של עודפי רובים במחירים אטרקטיביים, שמגיעים עד 1,500 שקל. קהל היעד לנשק כולל גם לא מעט צעירים. כעת עולה החשש כי כלי הנשק עלולים לשמש גם נגד כוחות הביטחון ונגד תושבי העיר. רק לפני כחודש נעצר צעיר בן 15 בידי כוחות מג"ב, כשהוא מנסה להבריח תת מקלע קרלו לתוך העיר.

מיוחד: מפת יידויי האבנים על ירושלים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

לדברי גורמים באזור, הנשק מוברח משכם דרך הרשות הפלסטינית ונכנס לשטחה של ירושלים שמעבר לגדר דרך חיזמה. משם הוא עובר לרשת הסוחרים הענפה שקיימת במחנה כבר תקופה ארוכה.כבר זמן רב שמחנה הפליטים הפך למוקד מרכזי של סחר בנשק. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא היעדר האכיפה בשכונות שמעבר לגדר בשנים האחרונות. יש לציין שרשת המסחר בנשק התפתחה במקום לא לצרכים לאומניים והיא משמשת בעיקר את הגורמים הפליליים באזור. "בגלל היעדר כוחות משטרה, תושבי המחנה לוקחים את החוק לידיים", מסביר גורם במחנה. "מבחינת הצעירים זה סמל כוח - מי שיש לו נשק, אסור להתעסק איתו. בגלל זה הם גם קונים אותם ומעלים לפייסבוק תמונות כדי שכולם יידעו. יש גם חבורות של צעירים שרוכשים נשקים ומסתובבים איתם בשכונה".

תושבי האזור, שמוטרדים מכמויות הנשק שנמצאות בשכונות, טוענים כי פנו פעמים רבות למשטרה אך לא זכו למענה. הם פנו גם למשטרה הפלסטינית, אך לה יש סמכויות לפעול רק בחלק מצומצם מאוד של האזור.

המשטרה: "אנו ומג״ב עוטף ירושלים פועלים רבות בתוך מחנה הפליטים, במגוון רחב של אירועים, בהיבט המבצעי והמודיעיני שהובילו גם לתפיסת אמצעי לחימה".