צילום: ישראל ברדוגו שנתיים לפטירת הרב עובדיה יוסף בירושלים: ארבע עמותות שונות מתחרות על מורשתו, בתעשייה שמגלגלת סכומי כסף גדולים ומושכת אלפי מאמינים. בנוסף, יו"ר ש"ס אריה דרעי התחייב להקים בית מורשת בעיר במימון ממשלתי.

שנה למותו של מרן: הירושה, המורשת והמפלגה
למכירה: יינות עובדיה יוסף באלפי שקלים לבקבוקימים ספורים אחרי פטירתו של המנהיג הרוחני של ש"ס הפכה חנות תמרוקים קטנה מול מתחם בית הקברות בסנהדריה לכולל לימוד ותפילה לעילוי נשמת המנהיג הרוחני. 'ישיבת מרן', כפי שכונתה, פעלה במקום במשך כמה ימים בשבוע, עד שהעירייה הרסה אותה בגלל עבירת שימוש חורג. מאז פועלת הישיבה במתכונת של תפילות המוניות בכל ראש חודש, בהשתתפות הרב ראובן אלבז והמקובל יעקב עדס.

לקראת יום ההילולה שחל בחודש האחרון, הצהיר השר דרעי על כוונתו להשיג תקציב מהמדינה להקמת מרכז מורשת מרן בירושלים. בינתיים מתחרים ביניהם תלמידי המנהיג המנוח על המותג. כדי להיווכח בהיקף המסחר שהתפתח סביב השם 'הרב עובדיה' די לשוטט במתחם בית הקברות ביום ההילולה ולראות את עשרות דוכני הצדקה, הקמעות וספרי הקודש שהוצעו לאלפי המתפללים. בכניסה
למתחם הוצב דוכן לתרומת ספר תורה בפיקוח 'אגודת מרן'.

במקביל, העמותה המתחרה 'בית מרן' החלה להפיץ מדי שבוע עשרות אלפי עלונים תורניים שבאמצעותם היא מנסה לקדם יוזמה לבניית בתי מורשת ברחבי הארץ, במודל בתי חב"ד הפרושים ברחבי העולם. בנוסף ביקשו לבנות תשתית למועדוניות נוער והוצאה לאור, במטרה להנחיל את תורתו ודרכו של הרב. אולם בין בכירי העמותה, שאותה ניהל הזמר החרדי אבי בן־ישראל, התגלע ויכוח בנוגע לאופן התנהלותה והם החליטו להפריד כוחות.

בשבוע שעבר הופתע הרחוב החרדי כשהראשון לציון הרב יצחק יוסף חנך בבני ברק את 'בית מורשת מרן' בניהול בן־ישראל. טקס חנוכת הישיבה ומינוי הרב דניאל חיימוב לתפקיד רב המוסדות העלה מחדש על פני השטח את התחרות הקשה שניטשת בין תלמידי הרב עובדיה על שימור מורשתו.

"'בית מרן' הם המתחרים שלי", אמר השבוע בן־ישראל. "שותפי לניהול העמותה עשה פעולות שלא אהבתי והחלטתי שאני לא במשחק. אמרתי לשותפי, 'קח את המותג, תישאר בית מרן ואני אהיה בית מורשת מרן'". בעמותה המתחרה טוענים מנגד שעיקר פעילוה מתרכזת סביב מתחם הקבר בעיר, ולכן היא ממשיכת הדרך האמיתית.

התחרות בין העמותות נוגעת לא רק לקניין הרוחני אלא גם לסכומי עתק שמגיעים מכספי תרומות. מפעם לפעם יוצאות העמותות למסעות גיוס כספים למימון עצרות תפילה, סיוע למשפחות נזקקות ומלגות לאברכים. לדברי בן־ישראל, הוא עצמו לא עוסק בגיוס כספים ומימון המבנה שחנך בבני ברק הגיע מכיסו הפרטי, וכך גם העלון התורני שהוא מפיץ מדי חודש ביותר מ־50 אלף עותקים. "אני עושה את כל זה נטו מאהבה למרן", הוא מסכם.