צילום: אוהד צויגנברג הודעה במחברת: כתבי האישום שהוגשו לאחרונה נגד שלושה ממבצעי הפיגועים האחרונים, שני קטינים וצעיר בן 19, חושפים את רצונם העז של המחבלים הצעירים להפוך לשהידים ואת העידוד שהם מקבלים מסביבתם הקרובה. עוד עולה מכתבי האישום שהמחבל שדקר נער בן גילו בפסגת זאב לא יישב במעצר מכיוון שעדיין לא הגיע לגיל 14 - גיל המינימום להחזקת אדם במעצר

תיעוד בלעדי: פיגוע הדקירה בירושלים
ממה מפחדים הערבים הירושלמים?

אחד מכתבי האישום הוגש נגד קטינה בת 16, תלמידת תיכון בבית חנינא, שדקרה שוטר מג"ב בתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת. הנערה החליטה ליטול חלק במאבק הלאומי והדתי ולהפוך לשהידה. במחברת שנמצאה בתיקה התגלו שלל התבטאויות פוליטיות, כמו "פלסטין המשוחררת", ו"אל תדאגי אמא של שהיד, הלוואי אני במקומך". עוד היא כתבה במחברת: "הוי אמא, סלחי לי על הכל".הנאשמת יצאה מביתה בבוקר ה־12 באוקטובר כשבתיקה סכין מטבח ומחברת. כשהגיעה לתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת היא עוררה את חשדם של עוברים ושבים, שהפנו את תשומת לבו של שוטר משמר הגבול לנוכחותה. כשראתה שהשוטר מתקרב אליה פרצה הנאשמת במנוסה כשהסכין בידה.

השוטר השיג אותה וביקש שתתרחק מהמקום, ובתגובה ניסתה הנערה לדקור אותו. השוטר, פצוע בידו, ירה בנערה ונטרל אותה.

מסרון קטלני: כתב אישום נוסף הוגש נגד סובחי אבו־חליפה, בן 19 משועפאט. הוא נאשם בניסיון רצח, החזקת סכין וניסיון לנשיאת נשק שלא כדין - לאחר שדקר יהודי בתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת. יום לפני שיצא לבצע את הפיגוע התכבת אבו־חליפה עם חברתו והביע את רצונו להפוך לשהיד. החברה הזכירה לו שגם בעבר הוא איים לעשות פיגועים אך לא קיים, ואף הביעה מורת רוח על כך שדחה את התוכנית כשדיברו עליה לראשונה. בתגובה הודיעה לה שיהפוך לשהיד למחרת.

ב־8 באוקטובר נטל הנאשם סכין באורך של 30 סנטימטר, לא לפני שדאג להשחיז אותה אצל סנדלר ביום הקודם, ועלה על אוטובוס לירושלים כשהסכין טמונה מתחת לבגדיו. כשהגיע לתחנת הרכבת בגבעת התחמושת הוא זיהה חרדי משוחח עם מאבטח של הרכבת. הוא התנפל על החרדי ודקר אותו בצוואר, ולאחר מכן פנה לעבר המאבטח וניסה לחטוף את נשקו. נהג אוטובוס שעבר במקום התערב באירוע ומנע את חטיפת הנשק. אבו־חליפה ניסה לברוח, אך נעצר מטרים ספורים משם על ידי שוטרים.

מחבל ג'וניור: כתב האישום האחרון, ואולי המורכב ביותר, הוגש השבוע נגד הקטין מבית חנינא שביצע את פיגוע הדקירה בפסגת זאב. הקטין, בן 13, חזר ב־12 באוקטובר בבוקר מבית הספר יחד עם בן דודו בן ה־15. בדרכם שוחחו השניים על המצב במסגד אל־אקצה, על מצבם של תושבי עזה, על הרשות הפלסטינית ועל החמאס והחליטו ביחד להצטרף למאבק הלאומי ולהפוך לשהידים. אופן הביצוע, כמקובל בימים אלה: פיגוע דקירה.

השניים לקחו סכינים מבתיהם ויצאו לעבר שכונת פסגת זאב. תחילה נתקלו ברחוב באדם בעל חזות חרדית ודקרו אותו פעמיים. משם המשיכו במסע הטרור וחיפשו את הקורבן הבא שלהם. תוך זמן קצר זיהו ילד יהודי בן 13 שרכב על אופניו, התקרבו אליו לפני שהספיק לברוח ודקרו אותו ארבע פעמים. עוברי אורח נזעקו להגיש עזרה לילד הפצוע ושני המחבלים הצעירים ברחו לכיוון בית חנינא. בן הדוד רץ לעבר קבוצת שוטרים כשהוא מנופף בסכין והם ירו בו והרגו אותו במקום. הנאשם נעצר אחרי שניידת התנגשה בו כדי למנוע ממנו להימלט.

לאחר שששוחרר מבית חולים הדסה עין כרם, הועבר הקטין למתקן כליאה של שירות בתי הסוהר, שכן לא הגיע עדיין לגיל המינימום שמעבר לו מותר להחזיק אדם במעצר. לאחרונה חזר בו מהודאתו בחקירה וטען כי לא דקר את שני הקורבנות, וכי מי שביצע את המעשים הוא בן דודו בן ה-15.