צליום: מחמוד עליאן בית הספר רנסנס בבית חנינא, אחד היחידים במזרח העיר שלומד לפי תוכנית הלימודים הישראלית לבגרות, נמצא בסכנת סגירה. הסיבה: הפלסטינים לא משתוקקים לתרום לו וגם ממשרד החינוך לא מגיע תקציב.

התלמידים הערבים שנשארו ללא בית ספר
איך יוזמת הרשות הפלסטינית בתי ספר במזרח ירושלים?

בית ספר מוגדר 'מוכר שאינו רשמי', כך ש־70 אחוז מהמימון שלו מגיע ממשרד החינוך ו־30 אחוז נוספים ממקורות חיצוניים כמו תשלומי הורים ותרומות. אך נכון לעכשיו גם הישראלים וגם הפלסטינים לא מעבירים לו כסף, ואפילו תורמים מאירופה שהגיעו לסיור החליטו לא לפתוח את הכיס למען המוסד.אם לא די במחסור בתרומות, גם משרד החינוך לא מקל על המוסד. לאחרונה החליט המשרד לעכב תקציבים המיועדים לבית הספר בטענה שחלק
מקרנות הפנסיה של המורים לא שולמו. בשבוע שעבר התכנסה ועדת ערר לדיון בנושא, וכעת ממתינים לראות אם בית המשפט יורה להעביר את התקציבים.

מנהל בית הספר עלאדין ג'אבר הבהיר שאם הכסף לא יועבר בהקדם לא יהיה מנוס מלסגור את מוסד החינוך. "הפלסטינים לא מכירים בנו והישראלים חוששים לתרום לבית ספר שנמצא במזרח העיר", אמר. "למרות זאת הביקוש לבית הספר גדל בשנים האחרונות - אבל איך אפשר להסתדר כשמיליון שקל הולכים רק על שכירות".

לדברי ג'אבר, בעירייה רוצים לראות בתי ספר נוספים במזרח העיר מאמצים את תוכנית הלימודים הישראלית, אך כרגע מעודדים לכך רק רעיונית אבל לא תקציבית.

"לא ייתכן שבבתי הספר הפרטיים במזרח העיר אין פיקוח על תכני הלימוד ועל מקורות המימון שלהם, ומצד שני בית ספר שתומך בתוכנית הישראלית נמצא בסכנת סגירה", אומר בתגובה מאור צמח, יו"ר ארגון 'לך ירושלים' הפועל למען אחדות העיר.

משרד החינוך: "נערכה ביקורת שכר ונמצאו ליקויים, בעלת בית הספר הודיעה שהיא תיקנה אותם. כעת המשרד בודק את הטענה ויפעל בהקדם".