צילום: יוגב עמרני בעירייה מקדמים לאחרונה יוזמה להקמת מרכז תרבות ראשון מסוגו בעיר עבור המגזר החרדי. המרכז יכלול מספר אולמות להקרנת סרטים, גלריה להצגת תערוכות, סדנאות ושטחי סטודיו לאמנים שונים, חדרי הכשרה לתרבות חרדית ותשתיות מתקדמות לאמנים.

היוזמה מהסרטים של רמי לוי
מה חושבים במועצת העיר על פתיחת הסינמה סיטי בירושלים בשבתות?
איך הופקר המתחם ההיסטורי שנלר?

המיקום שנבחן בעירייה הוא מתחם שנלר, והכוונה היא להכשיר את אחד המבנים המרכזיים במתחם ולשפץ אותו בהתאם לייעוד החדש. הנושא עלה בוועדת התרבות העירונית, ומי שמקדם את היוזמה הוא לא אחר מאשר סגן ראש העירייה החילוני ויו"ר סיעת 'התעוררות', עופר ברקוביץ'.חברי המועצה החרדים תומכים כמובן במהלך המפתיע, ולפיכך האישורים הנדרשים במועצת העירייה ובוועדות השונות צפויים לזכות בתמיכה מקיר לקיר.

כרגע אין עדיין הערכה תקציבית בנוגע לעלויות המיזם, אך בכל מקרה הנושא יתוקצב בספר התקציב החדש לשנת 2016, שהולך ומתמלא בימים אלה. בהקמת מרכז התרבות החרדי יהיה מעורב גם המינהל הקהילתי.

באשר לקונספט ולתכנים, יינתנו סיוע והכוונה ממוסד אקדמי מתחום האמנויות, כשבית הספר אמן לאמנות פלסטית, שפועל בשותפות עם בצלאל, ישמש מודל לחיקוי.

כיום טוענים במגזר כי נושא האמנות אצל החרדים אינו זוכה לטיפול הולם ולאמנים חרדים רבים אין היכן להופיע. הקולנוע החרדי המתפתח וז'אנר של סרטי נשים למגזר מוקרנים כיום בלית ברירה באולמי שמחות ובמתנ"סים בתנאים לא נוחים ובלתי הולמים. כמו כן מספר לא מבוטל של מוסדות תרבות חרדיים אינם זוכים כלל להכרה רשמית, וגם כאן בכוונת העירייה לקדם את הנושא מול משרד התרבות.