צילום: שלומי כהן האפליקציה שמחליפה את אל־אקצא בבית המקדש: מרכז המבקרים של הרובע היהודי, המופעל על ידי ארגון "אש ישראל", השיק לאחרונה אפליקציה חדשה למבקרים המאפשרת להם לראות את העיר העתיקה כפי שנראתה בתקופת בית המקדש תוך שימוש בטכנולוגיית מציאות רבודה. המערכת מלבישה פרטים היסטוריים על הנוף העכשווי, מעלימה מהנוף את מסגד אל-אקצא ושותלת במקומו את בית המקדש.

הרב עמאר המליץ והבן מונה לדיין
מוזיאון בי-ם: בית חנינא? זה בפלסטין

המבקרים עולים לגג התצפית ומתבוננים דרך טאבלט בנוף שהיה נשקף לעיניהם לפני 2000 שנה, שהולבש על הנוף הקיים. הם יראו את המתפללים בכותל, אבל מאחוריו, במקום מסגד אל-אקצא יופיע בית המקדש. באמצעות כיוון המסך לאזורים מסוימים, כגון האוגוסטה-ויקטוריה, שכונת סילוואן (עיר דוד המקראית) והרובע המוסלמי, יוכלו המבקרים לקבל הסבר מפורט על המקום.לדברי מנהל השיווק של המרכז, חנוך ניבין, הפיתוח נבע מתוך הבנה שהמבקרים הרבים שמגיעים לא בהכרח יודעים את ההיסטוריה של המקום. "מצאנו את עצמינו עונים על שאלות שעוסקות במיקום של הר הבית, של בית המקדש, בציר הזמן ובכרונולוגיה של המקום", סיפר.

"חיפשנו פתרון שיאגד את כל התשובות בצורה נגישה ומעניינת". כרגע האפליקציה נמצאת עוד בשלבי הרצה וניתן להשתמש בה בעיקר בזמן ביקור במרכז המבקרים. ההערכות הן שבחצי השנה הקרובה תופץ האפליקציה לקהל הרחב וכל אדם שיחפוץ יוכל להגיע לעיר העתיקה, ללמוד על ההיסטוריה של המקום ולקנח בסלפי על רקע בית המקדש.