תמונת מצב של המוזיאונים הקטנים הפועלים בעיר חושפת שלמרות הביטולים הרבים של תיירים מחו"ל, הבעיה הגדולה באמת היא שהישראלים פשוט הפסיקו לבוא. בעוד ששיעור הביטולים של תיירות החוץ עומד על 40 אחוז, בתיירות הפנים נרשמה ירידה של כמעט 100 אחוז. מדובר בעיקר בסיורים מאורגנים, ימי עיון של מקומות עבודה או תלמידי בתי ספר, שנדחו או התבטלו.

מצוקה: תלמידים רעבים מבקשים מזון מהמורים
גם ב-2014: כינוס חירום בירושלים: העסקים על הפנים

מנהלת מוזיאון מגדל דוד אילת ליבר אמרה שלמרות המצב יש עדיין תיירות חוץ בעיר, אך מגמת הביטולים בולטת דווקא אצל המטיילים מישראל. "יש עצירה כמעט מוחלטת של מבקרים ישראלים מכל המסגרות, גם מחוץ לעיר וגם של ירושלמים", היא אומרת. "זה כולל את בתי הספר שהפסיקו להגיע - מלבד בית ספר ירושלמי אחד ששלח אלינו את התלמידים לאחרונה, כל השאר ביטלו באופן גורף את הביקור במוזיאון."גם אצל תיירים מחו"ל נרשמו כמובן ביטולים, אבל יש לנו תפוסה של 60 אחוז בערך מהרגיל בעונה הזו מתיירים בלבד. אני מודאגת גם מהמצב שצפוי בחודשים הבאים, אבל אנחנו מקום מוגן ומכאן אפשר לעשות תצפית על העיר העתיקה בלי להיכנס פנימה, כך שדווקא בתקופה הזאת יש יתרון נוסף לביקור אצלנו".

מנכ"ל מוזיאון יהדות איטליה גלעד לביאן מספר שגם במוסד שלו מורגשת ירידה דרמטית. "בחודש וחצי האחרון כמעט כל הקבוצות שהזמינו ביטלו", הוא אומר. "אנחנו מקווים שהשיא השלילי מאחורינו. הבעיה היא שהביטולים באים במכה אחת והעלייה חזרה תהיה הדרגתית. בכל אופן לקראת חג החנוכה אנחנו מתכננים עשרות אירועים".

השבוע התכנסו ברובע המדיה שבדרך חברון עשרות מנהלי מוזיאונים קטנים בעיר, שהגיעו לשם בהזמנת המועצה לשימור אתרים. מנהלי המוזיאונים סקרו את המצב הקשה שאליו נקלעו בגלל גל הטרור ובחנו דרכים להשיב את המבקרים. בין המשתתפים היו מנהלי מוזיאון אסירי המחתרות, מוזיאון הרצל, מוזיאון גבעת התחמושת, מרכז מורשת בגין, בית ש"י עגנון, מרכז הרב קוק, מוזיאון מגדל דוד, מוזיאון אסירי המחתרת ובית ילין.


המארח, מנהל מחוז ירושלים של המועצה איציק שוויקי, הציע לסגן ראש העירייה תמיר ניר לבחון יוזמה חדשה שבה העירייה תעודד את הביקור במוזיאונים על ידי הוצאת עובדי העירייה לביקורים של חצי יום, כל פעם במוזיאון אחר.

מנהלי המוזיאונים לא מחכים רק לעזרה מהעירייה ומהמדינה אלא נערכים לקדם את פעילותם כדי למשוך מבקרים. אחת היוזמות, שזכתה לכותרת 'הכוכב הירושלמי', מציעה כרטיס משולב מוזל ב־50 שקלים שיאפשר כניסה לחמישה מוזיאוני בוטיק נבחרים: יהדות איטליה, חצר היישוב הישן, אמנות האסלאם, 'על התפר' ומוזיאון האמנות היהודית בהיכל שלמה. חמשת המוזיאונים התאחדו לפעילות משותפת ומציעים מסלולי סיור מיוחדים.

גם במוזיאונים הגדולים יותר מדווחים על ירידה חדה בהכנסות עקב המצב הביטחוני. במוזיאון המדע, למשל, נרשמה ירידה של 70 אחוז במספר המבקרים. מנהלת המוזיאון מאיה הלוי, סיפרה כי בשנה ממוצעת מגיעים למוזיאון כ־250 אלף מבקרים. מספר האנשים שהגיעו למוזיאון בחודש אוקטובר השנה קטן ב־60 אחוז לעומת אוקטובר אשתקד. גם השבוע הראשון של נובמבר מצביע על ירידה של 70 אחוז במספר המבקרים. לדבריה, רובם הביטולים באו מבתי ספר מחוץ לעיר או מתלמידים ירושלמים מהמגזר הערבי.

השבוע היו אמורים להגיע כ־60 תלמידים מעיסאוויה לסיור לימודי במוזיאון ארצות המקרא. הנהלת בית הספר החליטה לבטל את הסיור בעקבות פיגוע הדקירה שהתרחש ביום שלישי בשער שכם, שבו דקר תושב עיסאוויה אזרח ישראלי.

גם במוזיאון הטבע הביטולים מורגשים היטב. ד"ר יבגני רזניצקי, נציג המוזיאון, אומר שמספר המבקרים אצלם קטן בכ־90 אחוז לעומת התקופה המקבילה אשתקד.