צילום: הרצל יוסף העירייה ממשיכה להחמיר את אכיפת חוק העישון במקומות ציבוריים: על הכוונת - החנויות לממכר נרגילות. בשבועות הקרובים יתחילו פקחי כיכר ספרא לסייר באזורים שבהם מוכרים נרגילות וירשמו דוחות לבעלי החנויות המתירים עישון במתחם הסגור של החנות. גם בעלי חנויות שמתירים עישון במרפסות שמחוץ לחנות צפויים לקבל דוחות, מכיוון שהעשן מתנדף מהחנות לשטח הציבורי.

מה עשה הגבר שהאישה לא נתנה לא סיגריה?
האם מותר סיגריה אלקטרונית בבית ספר?

עישון נרגילות יותר רק בתנאי שבעל החנות יקצה מרפסת סגורה, כך שהעשן לא יזרום לעבר המרחב הציבורי באופן שיסכן את בריאותם של שאר התושבים. על פי החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, אין לחשוף תושבים לעישון סביל בעל כורחם. בעירייה מודים כי אכיפת החוק בתחום הנרגילות הוזנחה וכעת מתכוונים להגביר אותה."אכן יש כוונה להגביר את האכיפה על מעשני הנרגילות", אמר חבר המועצה אריה קינג, שמחזיק בתיק איכות הסביבה. "כמויות העשן גדולות ותושבים רבים התלוננו בפנינו על כך שאנחנו לא מטילים קנסות על מעשני הנרגילות".

מי שעלול לשלם את המחיר הם בעלי העסקים במזרח העיר. לדברי מועדי אקרם, מחברי ועד הסוחרים בשער שכם, כמעט כל בית קפה במזרח העיר מוכר או משכיר נרגילות. "זה חלק מהמסורת שלנו", אמר. "אתה שותה קפה ואחר כך מעשן נרגילה. הכל קורה בסמוך לבית הקפה. אם עכשיו יטילו קנסות על כל מי שמעשן נרגילה ברחוב, הלך על בתי הקפה במזרח העיר ובשער שכם. עישון הנרגילה הוא טקס חברתי, והטלת קנסות תחסל את העסק לגמרי".

ב'גואה', אחת החנויות המובילות בתחום במרכז העיר, מתירים הבעלים לעשן נרגילות רק במרפסת הפונה לרחוב - בעקבות דוח בסך 5,000 שקל שקיבלו לאחר שאפשרו לעשן בתוך החנות הסגורה. "עכשיו, עם הגברת האכיפה, נדאג לסגור את המרפסת בשביל למנוע את ההפרעה למרחב הציבורי", אמר אחד מבעלי החנות.

העירייה: "אנו מבצעים אכיפה נגד כל מקרה של עישון בניגוד לחוק שאוסר עישון במקומות ציבוריים, לרבות באמצעות נרגילה".