צילום: גיל יוחנן פריצת דרך בפרשת שכונת נוף ציון בסמוך לג'בל מוכבר וטיילת ארמון הנציב. עסקת קניית הקרקע לבניית 300 יחידות דיור נוספות במתחם אושרה בפסק של בית משפט והכוונה היא שבתוך כחצי שנה תחל הבנייה במקום, לאחר הוצאת היתרי בנייה חדשים.

הגן היהודי של ג'בל מוכבר
כך החל פרויקט נוף ציון

בקבוצת הרוכשים מספר חברות ואנשי עסקים בהובלת רמי לוי והמולטי מיליארדר היהודי־אוסטרלי קווין ברמייסטר (מייסד סקייפ ומבעליה בעבר). את הקבוצה סייע להקים חבר המועצה אריה קינג, בהיותו יו"ר הקרן לגאולת קרקעות ישראל. עם זאת כיום לקרן אין יותר נגיעה בפרויקט.בשנת 2010 אף התנהל משא ומתן לרכישת המתחם על ידי איש עסקים אמריקאי ממוצא פלסטיני, באשר אל־מסרי, אך משנודע על הכוונה איימו הדיירים הקיימים במתחם בתביעה משפטית והעיסקה לא יצאה לדרך. העיסקה הנוכחית התרקמה לפני כארבע שנים, זמן קצר לאחר הכוונה למכור את המתחם לערבים, אך רק השבוע זכתה לאישור ותוכל לצאת אל הפועל.

עיסקת החובות
מדובר בתוכנית בנייה מאושרת מזה שנים לא מעטות, אך בפועל עד היום הוקם רק השלב הראשון של הפרויקט שכולל 90 יחידות דיור בלבד. בניית השלבים הנוספים, שכוללים עוד 300 יחידות דיור, התעכבה לנוכח קשיים כלכליים ופשיטת רגל של חלק מהיזמים (החברה הבורסאית דיגל).

לחברת דיגל מונו מפרקים שפעלו למכור את נכסי החברה ובהם השותפות בבעלות על המתחם בנוף ציון. עם הנושים המרכזיים של החברה נמנה בנק לאומי שהחברה חייבת לו כ־80 מיליון שקל.

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר השבוע את פרטי העיסקה שלפיה קבוצת הרוכשים תרכוש את החובות של החברה ותשלם לבנק לאומי ולמחזיקי האג"ח את חובותיהם, וכך היא תקבל לידיה את הקרקע המאושרת לבנייה ותוכל לממש את התוכניות הקיימות.

תפסו נוף
סיפור השכונה מתחיל בעיסקה של הקבלן היהודי רחמים לוי לאחר מלחמת השחרור. הוא רכש את האדמות מתושבי ג'בל מוכבר. מאוחר יותר רכשו ילדי הקבלן שטחים סמוכים שהיו שייכים ל־11 יהודים.

יותר מ־50 שנה השטח עמד ריק. שנתיים לפני תום המילניום נרכש חלק ממנו בידי איש העסקים מאיר שמיר, שהתלהב מהנוף עוצר הנשימה הנשקף

מהמדרון, שלימים יהפוך לשכונה. כך הפך שמיר לשותף של חברת 'דיגל' בקרקע ושל חברה נוספת שבה היה חלק לבנו של רחמים לוי, וזאת לאחר שהבנייה במקום כבר אושרה. התוכנית היתה להקים שכונה של 400 דירות ובצמוד אליהן בית מלון שבו 300 חדרים.


לפני 15 שנה החל שיווק הפרויקט, שהסתמך, איך לא, על נוף העיר העתיקה. בתחילה הכוונה היתה לשווק את הדירות ליהודים אמריקאים, אך האינתיפאדה השנייה טרפה את הקלפים והדירות שווקו לדתיים־לאומיים במחירים נמוכים ממה שתוכנן במקור.

אלא שחברת דיגל נקלעה לקשיים כלכליים, בין השאר בגלל נפילות בשוק הנדל"ן במזרח אירופה שבו היתה מושקעת. כתוצאה מכך לא היה לחברה כסף להתחיל את השלב השני.

חברת דיגל הועמדה למכירה והגיעה הצעת רכישה מפתיעה מאיל ההון הפלסטיני בשאר מסרי, שבנה את העיר הפלסטינית רוואבי. אז החל אריה קינג בניסיונות לגבש קבוצה יהודית שתרכוש את המתחם, שבה ברמייסטר ולוי.

שבוע שעבר, כאמור, אישר בית המשפט את עיסקת רכישת הקרקע, כשהתמורה תהיה, בין השאר, כיסוי החובות של חברת דיגל.

היות שהקרקע מוכנה לבנייה וזקוקה רק להיתרים סופיים, יהיה ניתן להתחיל בעבודות תשתית כבר בעוד כחצי שנה.