צילום: אביהו שפירא שנים חיכה רב המשטרה במחוז מרכז, רפ"ק אשר מלמד, לכנס שיאגד את הרבנים וידון באחת השאלות הבוערות במגזר: מה עושים כשרב מבצע מעשים מגונים בנשים או בתלמידים? כשזה קרה סוף סוף ביום ראשון האחרון הוא עלה נרגש לבמה והודה שאפילו בכירי הרבנים אינם מודעים להיקף התופעה בקהילות השונות.

החשד הקשה כלפי הפסיכיאטר החרדי
הטרדה מינית: המנהל שתק, תלמידים עזבו

ואז הוא סיפר את הסיפור הזה:
"לאחרונה קיבלנו תלונה ממשפחה חרדית במרכז הארץ. התברר ששנה וחצי אחרי שבנם נפגע מינית בידי מחנכו הוא החל לפגוע בתלמידים אחרים. האמא הלכה למנהל תלמוד תורה וליועץ. הם אמרו שזה לא רציני ואפילו שלחו אותה לפסיכולוג מטעמם. עד שלקחו את הילד לגרפולוג והוא אמר להם שהוא מכיר כבר עשרה עצים דומים לזה שהילד צייר. רק אז הבינו כמה חמורות הפגיעות של הרֶבּה."אלא שאז המורה עבר ללמד בבית ספר אחר ובהמשך הועבר לתלמוד תורה באזור ירושלים. הלקח מהסיפור הזה ברור מאוד: הרבנים צריכים לעשות עבודה בקהילות ולהסביר שמדובר ברוצחים, ולא מעבירים רוצחים מתלמוד תורה אחד לתלמוד תורה אחר".

הרב מלמד אינו מגזים כשהוא מדבר על תופעה שמתקשים לטפל בה במגזר החרדי. "אתם הראשונים, הנחשונים שנכנסים לנושא החשוב הזה", אמר לרבנים בכנס. זו אחת הסיבות שהניעו את רב העיר צפת שמואל אליהו, בנו של הרב מרדכי אליהו ז"ל ממנהיגי הציונות הדתית־לאומית, להיות מראשי המארגנים של מרתון דיונים מיוחד בנושא. הרקע ברור:

בשנים האחרונות הועלו חשדות כלפי מספר רבנים בולטים בנוגע לעבירות מין. אחרי פרשת הרב מרדכי אלון נחשד מנהיג קהילת 'שובו בנים' בעבירות מין ונמלט לחו"ל. לפני כשנה הגיעו האישומים החמורים נגד הרב עזרא שיינברג על אונס ומעשים מגונים בנשים שראו בו "צדיק בעל כוחות".בכנס הראשון מסוגו הוחלט על קביעת כללי אתיקה שינסו למנוע מרבנים להיגרר לעבירות מין, הדרכה לטיפול בנפגעי מין ובתלונות מין בקהילה, טיפים והוראות ללכידת עברייני מין וחיזוק הקשר בין הרבנים למשטרה
.
בכנס עצמו פתח הרב אליהו בחשבון נפש והודה: "לא שידרנו שאנחנו אוזן קשובה". הרב הראשי דוד לאו ביקש מהרבנים לא לחטט כשנשים שואלות ומתייעצות. הראשון לציון יצחק יוסף המליץ לשמור על ריחוק מסוים בין רבנים לתלמידים. והמשתתפים דנו בשאלות של אופי שיתוף הפעולה מול המשטרה והשימוש בתקשורת ככלי לאזהרה מפני רבנים עברייני מין.

"להחזיר את הגדר"
הכנס של אירגון 'רבני הקהילות' בראשות הרב עמיחי אליהו, נערך ביום ראשון אחר הצהריים במלון גני ירושלים. "הפעילות שלנו נעשית בשיתוף עם הרבנים והרבנות הראשית מתוך הבנה שבעולם הזה כלל הפעילות צריכה להיעשות בהכוונת הרבנים", הסביר.

בכנס נראו בעיקר חובשי כיפות סרוגות. בין המשתתפים לצד הרבנים הראשיים ורב המשטרה היו רבה של ירושלים, הרב אריה שטרן, רב העיר ירוחם יצחק שליו, ד"ר אליהו אקרמן, הפסיכולוג מיכאל אבולפיה וחבר פורום תקנה הרב יהושע שפירא. גם לחרדים היתה נציגות נכבדה באולם בדמות הרב פרץ יוסף, ראש 'מוסדות תורה' בקרית אתא, והרב חיים רבי, שמזוהה עם תנועת ש"ס ונחשב לאחד הרבנים החזקים במפלגה. יש לציין שמדובר בנושא כל כך נפיץ עד כדי כך שרבנים רבים חוששים לעסוק בפומבי בעבירות מין. אלה שהעזו לעסוק בנושא הותקפו ונמתחה עליהם ביקורת.בקהל נראו מעט חרדים. אחד הרבנים סיפר על קבוצת רבנים מהמגזר שנמנעו מלהגיע לכנס כיוון שסברו שהם לא ישתלבו בקהל מהזרם הדתי־לאומי. "הם חושבים שלא נכון להזדהות בכנס הזה ולדבר על זה בצורה הזו", סיפר.

גם הרב לאו סיפר שהתלבט אם להשתתף בכנס. "יש דברים שנעשים בתוך בית המדרש", הסביר. "עצם העובדה שמתכנסים רבנים כדי לדעת שבתחומים מסוימים חלילה מלעבור את הגדר, ואם שומעים שמישהו חלילה עבר גדר אז שומרים ומחזירים את הגדר למקומה ומעמידים את החומה על תלה. זו חובתנו". בהמשך ביקש הרב לשמור את פרטי הדיונים והנאומים "כאן באולם" ולהיזהר בפרסום "מחוץ לבית המדרש", כלשונו.

לשמור מרחק?
הרב שמואל אליהו הוא שחשף את פרשת הרב שיינברג, לאחר שהגיעו אליו תלונות על פגיעות מיניות ששיינברג ביצע בנשים שבאו להתייעץ איתו. לטענתו כשחשש מתלונות שווא כינס הרב אליהו בית דין, והרב שיינברג הופיע לפניו והודה במעשים המיוחסים לו. הוא גם הבטיח להשעות את עצמו מעבודתו ולהתרחק מנשים, אך לאחר שלא עמד בתנאים חשף הרב אליהו את העבירות בפני תלמידיו ובנוסף הורה לו להתרחק מצפת.

בעקבות הפרסום ניגשו נשים רבות להתלונן על עבירות מין, והרב שנחשב עד אז למנהיג בעל שיעור קומה מתמודד כעת עם כתב אישום שכולל 12 תלונות בעבירות של אונס, מעשי סדום, מעשים מגונים, שיבוש הליכי משפט והטרדה מינית.

"בפרשה בצפון (זו של הרב עזרא שיינברג; מ"ה) היתה א