צילום: הרצל יוסף תושבי מעלה אדומים ופסגת זאב מצאו את היתרון היחסי במצב הביטחוני הנוכחי: מחירי המוניות מירושלים לביתם גמישים הרבה יותר. "הנסיעה יכולה להגיע גם ל-60 שקל במקום 90 או 100, הרי גם ככה לנהג אין עבודה, הוא רוצה לעבוד ואנחנו רוצים לחזור הביתה במחיר נמוך", מסביר תושב פסגת זאב.

ההתנהגות המכוערת של נהג המונית
כינוס חירום של העסקים - הרבה לפני אינתיפאדת הסכינים

האוכלוסייה המרכזי שמשתמש בשירותי נהגי המוניות בסופי השבוע הינם הבליינים הצעירים, שבשבועות האחרונים מעדיפים לוותר על יציאת סוף השבוע או למנות נהג תורן, מתוך חשש לנסוע במוניות. היעדר הביקוש יצר מצב בו לנוסעים יש כוח מיקוח גדול יותר בכל הנוגע למחיר הנסיעה, דבר שמורגש היטב במיוחד בנסיעות ארוכות ליעדים מחוץ לעיר."בימים רגילים, לפני שהמצב הביטחוני הפך למתוח, היינו משלמים אפילו 90 שקל לנסיעה לפסגת זאב", אומר יותם, תושב השכונה. "היום, אם אנחנו קצת מתווכחים, הנסיעה יכולה להגיע גם ל-60 שקל, הרי גם ככה אין לנהג עבודה".

בשיחה עם נהגי המוניות הערבים בעיר, שמהווים את מרבית הנהגים שעובדים בסופי שבוע, עולה תמונה ברורה: הכל בסדר. זאת רק תקופה קשה וגם היא תעבור. "המצב הביטחוני מורגש בכל מיני דרכים", מספר לואי, נהג באחת התחנות הגדולות בעיר, "החל מיחס מזלזל מחלק מהנוסעים ועד וויתור במחיר לטובת פרנסה. רוב הנוסעים מתנהגים בכבוד, שומרים על שפה יפה ומנהלים שיחה תוך כדי נסיעה. גם אם הם מתמקחים על המחיר ומצליחים להוריד את מחיר הנסיעה, הם עדיין יתנהגו יפה"

חלק מהנוסעים, כך הוא מספר, מרחיקים עד לכדי קללות. "לפני חודש וחצי, כל נהגי המוניות הערבים נשארו בבית. לא הייתה עבודה. ימים שלמים שלא קיבלנו נסיעות. הבנו שאנחנו צריכים לבוא לקראת הלקוחות במחיר", הוא מסביר.

מוחי, נהג מונית וותיק בעיר, מתייחס למצב החדש כאל כתם שעוד רגע מתנקה. "צריך סבלנות", הוא קובע. "אנחנו רוצים לעבוד ולהתפרנס בכבוד, באים לקראת הלקוח כמה שאפשר. אני לא מתרגש מהבודדים שעולים ומתנהגים בגזענות. מי שמרשה לעצמו לדבר לא יפה אל בן אדם, לא עושה את זה רק כי הוא שונא ערבים, הוא עושה את זה כי הוא שונא את כל בני האדם, אז אני משתדל לא לקחת את זה באופן אישי".

ראמי, מנהל תחנת 'מוניות הטיילת' בארמון הנציב, מספר שרמת ההבנה והסבלנות שנדרשת מצוות התחנה, המורכב מנהגים ערבים והיהודים, גבוהה מאוד. "אם מתקשר אליי אבא שמבקש נהג יהודי לבת שלו, אני לא כועס. אני מבין שזאת תוצאה של המצב הנוכחי. אני שולח לו נהג יהודי ומקווה שהתקופה הזאת תיגמר", הוא מסכם.