צילום: מתוך פייסבוק מנהיג חסידות שובו בנים הרב אליעזר ברלנד, שנמלט מהארץ בעקבות חשד לעבירות מין כלפי נשים מקהילתו, מנסה כעת לגייס כספים להקמת מוסדות לימוד תורה ביוהנסבורג. ברלנד מתגורר בדירת מסתור בדרום אפריקה, שם הוא שוהה עם כ־200 מתלמידיו.

צפו: התנוחות המביכות של הרב ברלנד
זעזוע בחסידות: נכדו של הרב התאבד

במכתב ההמלצה שכתב ברלנד בכתב ידו לתלמוד תורה 'ברסלב יוהנסבורג' הסביר שהכסף מיועד ל"עשרות ילדים וילדות שנאספו לגלות יוהנסבורג מאימת המשחית וחייבים להקים להם תלמוד תורה כהרף עין". ברלנד הבטיח שכל מי שיתרום למוסד "יזכה לראות ביאת משיח".לטענת תלמידיו, ברלנד עזב לאחרונה את דרום אפריקה בעקבות התנכלות מצד רבנים בקהילה היהודית המקומית שסייעו לרשויות לקדם את צו ההסגרה שעומד נגדו.

הרב חזר ליוהנסבורג לקראת ראש השנה, לאחר שנעצר בהולנד. בסביבתו טוענים כי החליט לא לשוב לישראל, אך כאמור בינתיים הוא נאלץ לנדוד ולשהות בדירות מסתור.

"במשטרה חושבים שהרב יפסיק להנהיג את הקהילה בארץ. הם טועים. בעולם היום אפשר לעשות הכל מרחוק", טען מקורב לברלנד.

את השליטה בקהילה ברלנד עושה מרחוק באמצעות שיעורים באינטרנט ובטלפון. לעתים הוא נותן הוראות באופן אישי - כפי שאירע כשעשרות מתלמידיו נכנסו לאחרונה לקבר יוסף בשכם ללא תיאום עם כוחות הביטחון, לאחר שברלנד ביקש מהם ללכת ולשפץ בעצמם את קבר הצדיק שהוצת בידי פלסטינים.