צילום: ציפי מלכוב המשבר המתמשך בחנויות במזרח ירושלים, שהחל בצוק איתן והגיע לשיאו עם פרוץ אינתיפאדת היחידים, מביא ליוזמות שכמותן לא היו בעבר. כמה סוחרים בשער שכם מנסים להתארגן יחדיו במטרה לחפש שטחי מסחר במערב העיר ולפתוח שם את חנויותיהם. סוחרים יהודים עימם שוחחנו חוששים מהצעד הזה, לנוכח התחרות הצפויה.

מה העיריה אסרה על הסוחרים למכור בשער שכם?
מלחמת הסחלב של העיר העתיקה

בשבוע שעבר דווח mynet על כך שהמצוקה הכלכלית של הסוחרים נעשית קשה מיום ליום, עד כדי כך שהם החלו להמר במשחקי קלפים. אלא שחלקם מבינים כי כך העסק אינו יכול להימשך. כמה סוחרים טענו כי אם הקהל לא בא אליהם הם יעשו הכל כדי להגיע ללקוחות.בימים הקרובים בכוונתם לחפש חנויות להשכרה במערב העיר. עם זאת, לא מדובר בחנויות באזורים מאוד מרכזיים, שכן דמי השכירות שביכולתם לשלם אינם גבוהים.

הסוחרים הבטיחו כי יעשו הכל כדי למכור את הסחורה במחירים שהם מציעים במזרח העיר. יתרונן של החנויות, בייחוד כשמדובר בדוכני ירקות, הוא טריות המוצרים, שחלקם הגדול גם נחשב לאורגני.

באשר למסי העירייה שהם ייאלצו לשלם, מדובר בשיעור כמעט דומה לזה שהם מעבירים לעירייה מדי חודש על העסק בעיר העתיקה. לאחרונה אף גברו דרישות העירייה בנושא המסים, והסוחרים נדרשים גם להוסיף כיתוב בעברית לשלטים הקיימים, כשסוחרים שאינם עושים זאת מקבלים קנסות. אווירה זו מהווה אף היא זרז ליוזמה החדשה.

אחד הסוחרים: "היהודים קונים אצלנו כי אנו מציעים דברים מיוחדים, כגון צמחי תבלין שקשה למצוא במערב העיר. ידוע שגם שפים רבים קונים אצלנו. אבל לאחרונה גם הם לא באים. אני מקווה שאם נפעל במערב העיר הקונים יחזרו".