צילום: אבי רוקח לא רק בבתי הספר במערב העיר מוחים על בעיות האבטחה - אלא גם במזרח העיר: בית ספר בכפר אום טובא פתח בשבוע שעבר בשביתה חד-יומית, במחאה על העדר אבטחה במוסד החינוכי. הסיבה העיקרית: חשש שהתלמידים ייצאו בחופשיות מהמוסד וינסו לבצע פיגועים.

מה עשו מאבטחי ראש הממשלה לבר הסמוך למעונו הרשמי?
מדוע חרדית שלבשה של על כל גופה כמעט ונהרגה?

בשבוע שעבר החליטה הנהלת בית הספר שבכפר אום טובא, הסמוך לשכונת 'הר חומה', להשבית את הלימודים ליום אחד במחאה על כך שאין מאבטח בשער במוסד החינוכי. אחד ההסברים לכך הוא החשש שפעילי ימין קיצוני יגיעו לנקום, אך מטרה נוספת ומרכזית יותר, היא למנוע את יציאתם של תלמידים במטרה לבצע פיגועים.

בשבוע שעבר ננעלו שערי בית הספר ליום אחד, ועליהם נתלה שלט: 'אום טובא משביתה את כל בתי הספר שלה, משום שעיריית ירושלים לא מתחייבת לממן שומר לבית הספר'. "קיים פחד גדול בהנהלת בית הספר שילדים ייצאו ויעשו פיגוע", אומרת מירה עליאן, רכזת מזרח העיר בארגון ההורים. "האחריות על הילדים במהלך הלימודים מוטלת על הצוות החינוכי, לכן הם דורשים אבטחה מיידית - כדי למנוע יציאה של התלמידים שלהם ללא פיקוח. בהנהלה מחויבים לדאוג שהתלמידים לא יפגעו, וגם שלא יסתובבו ברחובות ויתפרעו".

את הדרישה הפנתה הנהלת בית הספר למינהל החינוך בעיר, ובעקבות הפגנתם והשבת הלימודים, הוצב מאבטח בשער בית הספר.

מאור צמח יו"ר ארגון 'לך ירושלים', הקורא לאחדותה ולריבונותה של מדינת ישראל בירושלים : "הדרישה לאבטחת בתי הספר במזרח העיר היא דרישה לגיטימית והזדמנות לגורמי החוק במדינת ישראל לתת תחושה של ביטחון ושמירה בפני פשיעה וכ"ו גם לתושבים מהמגזר הערבי בירושלים".