צילום: Shutterstock פרשה חמורה התפוצצה השבוע בבית ספר יוקרתי בעיר. על פי גורמים שונים במוסד החינוכי, שחלקם אף שלחו מכתב בנושא למינהל החינוך העירוני, אחד התמידים בחטיבת הביניים מתנהג בצורה אלימה הן כלפי התלמידים והן כלפי הצוות החינוכי וידוע להם על כמה מקרים שבהם הוא הטריד ותקף מינית תלמידים ותלמידות וכן מורות. הפרשה מעוררת הדים רבים במסדרונות העירייה ובמינהל החינוך העירוני, שכבר החל בבדיקה מעמיקה של העניין.

הטרדות מיניות: המנהל שתק - תלמידים יעזבו
לא תאמינו מה קרה למתלונן על הטרדה מינית באמצע העדות

המקרה הקשה שהביא לחשיפתה של הפרשה התרחש בתחילת השבוע, כשבמהלך אחת ההפסקות בבית הספר ניגש התלמיד לחברו לכיתה והצמיד אותו בחוזקה לקיר, תוך כדי שהוא מחכך את איבר מינו בירכו ומשמיע קולות בעלות אופי מיני. הנער המותקף הצליח להדוף אותו מעליו והתרחק ממנו, אך בהמשך היום, כשניגש לשירותים, הופתע לגלות כי התלמיד המטריד מחכה לו גם שם. הנער המבוהל נלחץ ונס בבהלה לעבר הכיתה.בתום יום הלימודים, כשחזר לביתו, זיהתה אמו של התלמיד המוטרד כי משהו עובר על בנה והתקשתה להרגיעו במשך דקות ארוכות, עד שסיפר לה על החוויה שעבר. ההורים המזועזעים הבינו כי בנם נפגע מהטרדה מינית חמורה, וכעת הם דורשים מהנהלת המוסד להרחיק את התלמיד המטריד מבית הספר.

בעקבות דרישתם של ההורים זימן אותם בית הספר לשיחה עם מנהל המוסד החינוכי ועוזריו והובהר להם שהנושא מוכר ונמצא בטיפול של גורמי הרווחה ולשכות הסעד. במקביל פנה התלמיד בעצמו להנהלת בית הספר ודיווח כי הוטרד מינית בידי אחד מחבריו לכיתה.

"אחרי המקרה שאירע השבוע לבן שלנו, הבנו שהתלמיד המטריד מפחיד את חבריו לכיתה ושאנחנו צריכים לפעול בנושא באופן מיידי. בשלב זה אנחנו לא מרגישים בטוחים לשלוח את בננו לבית הספר בידיעה שהוא לומד בכיתה לא בטוחה", אומרים ההורים, שנחושים להמשיך במאבקם לסילוקו של התלמיד המטריד מבית הספר. הם מוסיפים כי לא יהססו לנקוט צעדים משפטיים כדי שבית המשפט יורה לבית הספר ולמנח"י לסלק את העבריין מהמוסד החינוכי.

התלמידים: מרגישים חסרי אונים
מבדיקת "ידיעות ירושלים" עולה כי לא מדובר באירוע יחיד וכי הטרדות מיניות נוספות התרחשו בין כותלי בית הספר על ידי אותו תלמיד. כמה תלמידים סיפרו השבוע כי במהלך השיעורים התלמיד המדובר נוהג לגעת הן בבנים והן בבנות באופן מיני, ולדבריהם פעם אחת חיבק את אחת המורות תוך שהוא משמיע קולות ואנחות. אחת התלמידות טוענת כי לא היה קשה להבחין שמדובר בחיבוק בעל אופי מיני ולא בחיבוק תמים שמביע חיבה.

בעקבות חשיפת הפרשה התלמידים טוענים כי הם מרגישים חסרי אונים מצד אחד ומאוימים מעצם נוכחותו של אותו תלמיד מצד שני. "הוא מגיע מדי בוקר לכיתה ואנחנו לא יודעים איך להתנהג אליו", מספר אחד התלמידים בשכבה. "ילדים בכיתה חוששים ממנו ומפחדים להתקרב אליו. הוא נוגע בכולם, בבנים ובבנות. זה מאוד מטריד. לא דיברו איתנו על זה בכיתה אבל חייבים לבדוק מה אפשר לעשות איתו. אני יודע על תלמידים שלא רוצים לבוא לבית הספר בגללו".

לאחר שבאחת הפעמים הצליח התלמיד המטריד להבהיל את אחת התלמידות ולגעת בה באיברים מוצנעים, כמה תלמידים החליטו לא לשתוק יותר והעבירו את גרסתם להנהלת בית הספר. גורמים בהנהלת המוסד החינוכי הסכימו כי התלמיד המדובר אכן מסכן את שאר התלמידים וגורם להפרעה בשיעורים, וציינו כי באחת הפעמים הוא אף השליך כיסאות לעבר חבריו לכיתה.

"כולם מפחדים שפתאום הוא יטריד אותם", מספרת תלמידה אחרת. "באחת הפעמים ראיתי שהוא חיבק את אחד התלמידים ונישק אותו בצוואר. הוא מטריד גם בנות ומחבק אותן בניגוד לרצונן ומדבר אליהן באופן מלוכלך.

באחת הפעמים הוא ניגש לתלמידות בכיתה ואמר להן 'ראיתי אתמול תמונות שלכן'. חלק מהתלמידות מתעלמות וחלק פשוט מתפוצצות עליו. המורים בכיתה אומרים כל הזמן להתעלם מההתנהגות שלו ולא להתייחס, אבל איך אפשר לא להתייחס כשהוא נוגע בך. זה פשוט מרגיז כשאומרים לך להתעלם כשנוגעים בך בניגוד לרצונך".

ההנהלה: "הנושא בטיפול"
בעקבות הטענות נשלחו שני מכתבים לגורמי הרווחה, הן בנוגע להטרדות המיניות והן בנוגע להתנהגותו האלימה של התלמיד במהלך השיעורים. כמו כן אישרו בהנהלה שהתלמיד מטופל בידי גורמים מקצועיים ורפואיים שלא ניתן לפרטם מחמת רגישות הנושא וצנעת הפרט.

הורי התלמיד המוטרד פנו לאחרונה לראש העירייה ניר ברקת ולסגנו מאיר תורג'מן בבקשה לטפל באופן מיידי בנושא לנוכח חששות התלמידים להגיע לבית הספר.

תורג'מן העביר את הטיפול בנושא לגורמי המקצועיים והם החלו מיד בחקירת הפרשה ובשיחות עם הגורמים המעורבים. מבדיקה שנערכה בבית הספר עם הצוות החינוכי, התברר כי פרשת התלמיד המטריד מוכרת להם וכי ידוע להם על מקרים נוספים שבה