מחאה ראשונה נגד גל 'טרור הילדים': אביו של אחד המחבלים הצעירים שביצע פיגוע דקירה בירושלים, פרסם ברשת פוסט שבו טען כי צריך להפסיק לעודד את תופעת השהידים בקרב צעירים. "'מזל טוב לשהיד' ו'מבצע/ת פיגוע הדקירה ההרואי' הם ביטויים שצריך להפסיק להשתמש בהם בהקשר של ילדים, כי מדובר בפרח שנקטף באיבו", כתב בשבוע שעבר.

תיעוד בלעדי: פיגוע הדקירה בירושלים
הנערה במסרון לחבר: הפוך לשהיד

דבריו התפרסמו ברשת זמן קצר לאחר פיגוע הדקירה שהיה ביום שני לפני שבוע בסמוך לשוק מחנה יהודה, שאותו ביצעו הדיל ווג'יה עוואד (14) ובת דודתה נורהאן עוואד (16).שתי הנערות המחבלות ממחנה הפליטים קלנדיה החזיקו בתעודת זהות ישראלית. בתום יום הלימודים הן יצאו משער בית הספר לכיוון שוק מחנה יהודה במטרה ברורה: לדקור יהודים. לאחר ששלפו את כלי הנשק שלהן - מספריים - ודקרו אדם שהלך ברחוב הן נורו מיד בידי כוחות הביטחון. נורהאן נפצעה קשה והדיל נהרגה.

לאחר הפיגוע התאספה קבוצת צעירים בסמוך לביתה של הדיל במחנה הפליטים קלנדיה וקראה קריאות עידוד. "היא רצתה להיות שהידית", אמרו.

הצטרפותם של הילדים הפלסטינים למאבק האלים היא אחד מסימני ההיכר של גל הטרור הנוכחי, שבמסגרתו ילדים ונערים בני 18-11 יוצאים חמושים משער בית הספר ומבצעים פיגוע. "הילדות שיצאו השבוע לדקור יהודים מרגישות שיש להן אותה אחריות כמו של המבוגרים. זה השינוי באינתיפאדה הזו לעומת ההתנגדות בעבר", מסביר גורם חינוכי במזרח העיר.

אך יש גם מי שמנסים לעצור את התופעה. מלבד אביו של המחבל כתב גם העיתונאי הפלסטיני איהאב אל־ג'רירי פוסט בפייסבוק, שבו קרא לילדים לצאת משדה הקרב. "המלחמה הזו היא לא בשבילכם. זו מלחמה של מבוגרים מכם. השאירו אותה לאנשיה", כתב. "תחושת האחריות והדאגה שלנו לילדי הארץ הזו מחייבות את כולנו לעורר מודעות בנושא ולהבהיר לילדים עד כמה חשוב להתרחק מפיגועי דקירה. אפשר לצאת בקריאות ולנאום נאומים עד מחר, אבל האחריות ההיסטורית להעלות מודעות בנושא היא עלינו, להבהיר לנערים ולנערות שפיגועי הדקירה הם לא התפקיד שלהם".

במינהל החינוך בעיר ובארגון ההורים הירושלמי החליטו להיכנס לבתי הספר עם עובדות סוציאליות וגורמי מקצוע במטרה לדבר אל לבם של הילדים ולשכנעם שזו לא הדרך. "אין זכות לאף אדם לקחת חיים של מישהו אחר", אומרת מירה עליאן, רכזת מזרח העיר בארגון ההורים. "אנחנו נכנסים לכיתות ומנסים להבין את המוח של התלמידים ולהסביר שזו לא השיטה. המטרה היא להראות להם שיש עתיד ואפשר ליצור דיאלוג בין שני העמים. זה לא פשוט לשכנע אותם. היום המדיניות היא של עין תחת עין - ככה זה הולך היום".

מנהיגים בשכונות ואדי ג'וז, סילוואן ואבו־טור נכנסו בשבועות האחרונים לבתי הספר וישבו יחד עם התלמידים, ההורים וצוותי ההוראה במטרה להשיב אותם לשגרת לימודים. כמו כן בשבוע שעבר התקיימה ישיבה בלשכתו של מנכ"ל העירייה אמנון מרחב יחד עם ארגון ההורים ונציגות של ועדי הורים משכונות מזרח העיר. בתום הפגישה גובש הסכם בין הנוכחים שאם בעירייה יזהו מגמה של ירידה משמעותית בהתפרעות התלמידים יאפשרו הקלות ואף ישקלו את הסרת המחסומים. גורם במשטרה הבטיח: "בכל מקום שההנהגה תוכיח מנהיגות ותשיב את השקט - יוסרו המחסומים".