צילום: נועם מושקוביץ גל המהומות במזרח העיר לא פוסח גם על מקומות שאמורים להיות מוגנים: גז מדמיע שירו השבוע הרשויות נגד מתפרעים סמוך לבית החולים אל־מוקאסד חדר לחדר המיון ואילץ את הצוות לפנות אותו. במרכז הרפואי טוענים שכוחות הביטחון לא שומרים על מרחק סביר מבית החולים ושהאירוע האחרון הוא תמרור אזהרה לפני אסון שעלול לקרות למטופלים.

לא תאמינו איפה יש מלחמת גז מדמיע
ומה יש בילקוט לצד הקלמר והסנדוויץ'?

לטענת גורם המקורב להנהלת בית החולים, במהלך הפגנה שהתקיימה ביום שלישי שעבר ליד המוסד הרפואי הושלך בקבוק תבערה על ג'יפ של משמר הגבול. לוחמי מג"ב ניסו להרחיק את המתפרעים בעזרת אמצעים לפיזור הפגנות וגז מדמיע, שנישא ברוח גם לשטח בית החולים ולחדר הטיפול הנמרץ. בבית החולים הבינו שמדובר ברימון גז, ומחשש לפגיעה במטופלים פינו את חדר המיון עד שהחומר המסוכן התנדף."בכל מקום בעולם בית חולים שקול למקום קדוש. חיילים לא מתקרבים לבית חולים, אין נשק ואין סכסוך", התלוננו שם השבוע. "רק בתי החולים במזרח העיר מופלים לרעה".

בחודש שעבר עלה בית החולים אל־מוקאסד לכותרות כשכוחות הביטחון פשטו עליו במטרה לעצור חשוד במעורבות בטרור. על פי תלונת ארגון 'רופאים לזכויות אדם', בחודש האחרון נרשמו ארבע פשיטות על בתי חולים במזרח עיר, ביניהם אל־מוקאסד, סנט ג'וזף ואוגוסטה ויקטוריה.

במקביל, חלק מבתי החולים במזרח העיר נדרשים לעבור בחינות תקופתיות כתנאי לחידוש רישיון ההפעלה שלהם. בית החולים אוגוסטה ויקטוריה, שמכיל 118 מיטות אשפוז, מחזיק ברישיון הפעלה קצוב לשלושה חודשים בלבד.

המשטרה: "המשטרה פועלת בכל הכלים העומדים לרשותה אל מול פורעי החוק המסכנים חיים, למען בטחונם של כלל תושבי העיר והמבקרים בה ותוך שיקול דעת וזהירות הנבדלת מפורעי החוק והמחבלים שלעיתים עושים שימוש ציני במקומות ציבוריים. המשטרה הגיעה לבית החולים מוקסד בעקבות מידע לפיו טופל במקום מחבל שיידה בקבוקי תבערה לעבר השוטרים ונפצע מירי חי. בניגוד לחוק נמנע בית החולים מדיווח למשטרה על כך, החוקרים נכנסו, תפסו ראיות המעידות על העבירה וחקרו את המעורבים".

דובר משמר הגבול: "הכניסות ברוב המקרים מבוצעות אחרי ידויי בקבוקי תבערה ואבנים משטח סמוך לבית החולים, ולא פעם קיימת הימלטות של המיידים לשטח בית החולים".