צילום: שאטרסטוק מכנסי כותנה שמיוצרים בסוריה מגיעים בדרך לא דרך לגבול ירדן־סוריה. משם במשאיות עד לגשר אלנבי, ומשם הדרך פתוחה למזרח ירושלים. זהו מסלול הסחורות בחודשים האחרונים ממדינת האויב עד לשווקים בעיר העתיקה ולידה.

הסיפור הלא ייאמן של עובד משרד הבריאות הישראלי
איפה נמצאו דגלי דאעש?

סוריה, כידוע, נמצאת במצב כלכלי קטסטרופלי, שכולל גם אנשים רעבים ללא קורת גג. מצב זה מחייב את היצרנים במדינה לעשות הכל כדי שהסחורה תגיע לשווקים מעט יותר מבוססים מאלו שבמדינה עצמה.

בין היעדים המובילים של הסחורה נמצאת מזרח ירושלים. נכון, גם כאן המצב קשה (ראו ידיעה בעמוד 8) אך הוא טוב בהרבה מאשר בסוריה משוסעת הקרבות.הסוחר הסורי נאלץ למכור את הסחורה במחירים מגוחכים לאיש המוביל אותה לגבול הירדני, והוא למעשה הראשון ש'גוזר קופון'. לעתים הובלה זו נעשית על ידי שיירת גמלים ולעתים בטנדרים רעועים. הסחורה מגיעה אל המוביל הירדני, שלוקח אף הוא את חלקו. השלב הבא הוא מעבר סחורות בגשר אלנבי. המוביל הירדני נפרד מהסחורה לטובת המוביל הישראלי, שמרוויח מכך אף הוא. בגבול הישראלי־ירדני אפשר לא פעם לראות כלי רכב פרטיים שמחכים לסחורה מירדן, שכן אין מספיק תקציב לשלם למוביל מקצועי באמצעות משאית.

לדברי אחד הסוחרים במזרח ירושלים, מה שמביאים בעיקר הוא כותנה סורית משובחת. מדובר בבגדי תינוקות, לבנים ומלבושים לחורף. הסוחר: "אפילו אנחנו התפלאנו לגלות עד כמה המצב הכלכלי בסוריה גרוע.

"אנו רואים זאת לפי המחירים שבהם מוצאת הסחורה. אני רואה במכירת סחורות מסוריה מעין שליחות, כי כך אני יכול לעזור לאחיי הערבים, מה גם שהכותנה הסורית היא מוצר מבוקש במזרח ירושלים". ואכן, למרות המספר הגדול של גוזרי הקופונים בדרך ליעד, מחיר מכנסיים מאה אחוז כותנה אינו עולה על עשרה שקלים.

מלבד הסחורה הסורית אפשר למצוא מוצרים ממדינות נוספות שאינן מקיימות קשרים עם ישראל, למשל דברי קוסמטיקה טבעיים מאפגניסטן כמו קרמים לפנים. כמו כן בשוקי מזרח העיר אפשר למצוא מוצרי הלבשה תחתונה מתוצרת דובאי.