צילום: רויטרס התנגדות יוצאת דופן ברמת שלמה: התושבים של השכונה החרדית מתנגדים להקמת ישיבה על קרקע של עשרנה דונמים המיועדת גם לגני ילדים.

לא ייאמן: באיזו שכונה מפרידים בין המינים כבר בגיל 10?
מה גרם לתושבי רמת שלמה לאבטח את עצמם?

לאחרונה הוציאה העירייה הודעה להגיש לה בקשות להקצאת קרקעות בשכונות חרדיות.אחד המתחמים הגדולים ביותר הוא ברמת שלמה, ומיועד למוסדות ציבור כגון בתי כנסת, תלמודי תורה וגני ילדים. אלא שהתושבים גילו כי הגופים המתמודדים על המתחם הן ישיבות מובילות במגזר, כגון ישיחבת חסידי בעלזא והישיבה היוקרתית 'חברון'.

במינהל הקהילתי של השכונה לא הסתירו את חוסר שביעות רצונם מכך שעל אחד השטחים החומים (המיועד לצרכי ציבור) תוקם בסופו של דבר ישיבה.

לטענת אנשי המינהל החרדי ישנם צרכים קודמים לקהילה. בין היתר מציינים בשכונה כי לאור העובדה ש'תכנית ביידן' (להקמת כמאה דירות בשלב הראשון ובסופו של דבר 1,600 יחידות דיור), יהיה צורך גדול מאוד במסגרות כגון גני לידים ותלמודי תורה, ואולמות לפעולות חברתיות כגון מתנ"סים.

רמת שלמה היא השכונה החרדית היחידה בעלת עתודות קרקע נרחבות יחסית, ואוכלוסייתה אמורה לגדול משמעותית. כיום מתגוררים בשכונה 25 אלף איש, ועל פי תכנית האב היא אמורה לגדול בתוך שבע שנים עד ל-50 אלף איש.

השכונה צמודה לשועפאט, וכל התרחבות משמעותית במקום הפכה לנושא רגיש המעורר התנגדות בינלאומית. עם זאת, הבנייה בה החלה לאחרונה להתקדם, כולל תשתית חדשה של כבישים.