צילום: שלומי כהן פועלים פלסטינים שמועסקים בשיפוץ גן שעשועים בשכונת הבוכרים סבלו מדי יום לקללות, יריקות והשלכת חפצים לעברם מצד תושבי השכונה. השבוע הגיעו ההתנכלויות לשיא, מה שהביא גם להפסקת העבודות.

המס המיוחד למי שמעסיק פועלים ערבים
ומה הוחלט לגבי פועלים פלסטינים בבתי ספר יהודיים?

במסגרת פרויקט שדרוג של הגנים בעיר, החלו עבודות שיפוץ של "הגן הצהוב" שבשכונת הבוכרים. אלא שמאז החלו העבודות סובלים תשעה העובדים הפלסטינים העוסקים בשיפוץ הגן מסדרה ארוכה של התנכלויות, בהן מעורבים בין היתר כמה מתושבי השכונה.העובדים זוכים לקיתונות של קללות וגידופים מצד התושבים, שמכנים אותם בין היתר "ערבים מסריחים". "נזרקים לעברם חפצים שונים, כמו עגבניות רקובות, מלפפונים ותפוחי אדמה", אמר מנהל הפרוייקט האחראי על שידרוג הגנים בעיר, איברהים פאנוס.

פועלים אף מספרים שבאחת הפעמים הושלך לעברם גם חיתול מלוכלך. "מדובר באנשים שבאים לבצע את עבודתם ולפרנס את משפחותיהם, לא ייתכן שיזכו ליחס כל כך משפיל מצידם של התושבים".

אם לא די בכך, אלמונים מחבלים גם בעבודות עצמן. "כל בוקר מצפה לנו הפתעה חדשה, פעם אחת פירקו את הריצוף, מפזרים את האדמה שנועדה לשתילת עצים", אמר פאנוס. "לא פעם ולא פעמיים נאלצנו לחזור ולעשות את העבודה שכבר בוצעה, התוצאה שהעבודה מתמשכת מעל ומעבר למתוכנן, והפועלים חייבים לבצע אותה שוב ושוב, שלא לדבר על כך שחומרים ואביזרים מושחתים כל הזמן".

לפני יומיים (שני) החליט פאנוס להפסיק את העבודה לאחר שתושבי המקום החלו להתנכל שוב לפועלים וכינו אותם "מחבלים". הוא פנה להנהלת העירייה וביקש את התערבותה.

במינהל קהילתי בוכרים מבקשים להרגיע את הרוחות. "היה אירוע אחד או שניים, של קריאות לעבר העובדים הערבים, והייתה התלהמות כלשהי, אבל לא מדובר בכלל תושבי השכונה שהם אנשים טובים, מדובר בסך הכל בעשבים שוטים, אשר יטופלו על ידינו", אמרו.

בניגוד למינהל הקהילתי, דווקא חבר המועצה שלמה רוזנשטיין רואה בחומרה את ההתנכלויות כלפי העובדים הפלסטינים. "ההתנהגות הזו לא מקובלת עלי, והנושא חייב להיות מטופל באופן רציני", אמר.

בעקבות ההתנכלויות וזריקת החפצים לעבר העובדים הפלשתינים שוקלים בעירייה להציב בגן הצהוב פקחים עירוניים כדי שאלה ישמשו מעטה הגנה לפועלים בזמן העבודה.

העירייה בתגובה: "בעיריית ירושלים אכן התקבלה פנייה בנושא, ועל אף העובדה כי קבוצת הילדים אינה מייצגת את תושבי השכונה, אנו רואים את המקרה בחומרה רבה.

"עם היוודע המקרה, הגיע מנהל הרובע מטעם העירייה לאתר העבודות וסיכם עם מנהל הפרויקט, על מספר פעולות מידיות על מנת לפתור את הבעיה ובכלל זה תיחום טוב יותר של מרחב העבודה על ידי המינהל הקהילתי אשר בתחומו מתבצעות העבודות, על מנת להקטין את המגע והחיכוך שבין התושבים לפועלים. כמו כן, הוסדר קשר ישיר עם נציגי העירייה והמינהל לצורך מתן מענה בזמן אמת, במידה והמקרה יחזור על עצמו.

נציין כי במידה וההתנכלויות יימשכו, העירייה שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בכל האמצעים לרבות הגשת תלונה במשטרה".