צילום: מתוך יו טיוב למרות מזג האוויר הקר החליטו הרשויות שהגיע הזמן להוציא אל הפועל את צו הפינוי שהוצא לחבורת בני נוער חסרי בית שגרו עד כה בבניין נטוש ליד התחנה המרכזית. צו הפינוי הגיע זמן קצר אחרי שקבוצה קטנה של תושבים התגייסו לסייע לנערים להפוך את הבניין ראוי יותר למגורים, והביאו להם ציוד שיעזור להם לעבור את החורף בשלום.

סיפורם של עשרות בני הנוער חסרי הבית שמסתובבים ברחובות ירושלים, מקבצים נדבות ומידרדרים לסמים ולזנות עלה לאחרונה שוב ושוב בתקשורת, ורבים לא נשארו אדישים לכך.אחדים מהם הגיעו לבית השרוף מול התחנה המרכזית, שהוא אחד ממקומות המפגש של הנערים והנערות, והביאו להם אוכל, בגדים, מזרונים ושמיכות. כמו כן עזרו להם לנקות ולסדר מעט את הבית הנטוש, שמשמש להם מחסה בחורף הירושלמי הקפוא.

הסיוע הזה היה יכול להועיל לילדים, שנזנחו על ידי משפחותיהם והרשויות, לשרוד ברחוב - אולם לפני שבועיים הגיעו למקום אנשי המשטרה והעירייה ודרשו מהם להתפנות. "קיבלתם צו כבר לפני חודש", הכריזו, "ועכשיו אנחנו מוציאים אותו אל הפועל".

הנערים והנערות, חלקם רק בני 12 או 13, חיים ברחוב ללא תמיכת משפחתם.

לדברי חן אדרי, פעילה חברתית שמלווה את הנערים כבר תקופה ארוכה, צו הפינוי הכניס את בני הנוער למשבר. "הילדים התפזרו", אמרה. "שום דבר שם כבר לא מה שהיה. עכשיו אני מנסה לארגן להם דברים חדשים, אבל אנשים כבר תרמו וקשה מאוד לשחזר את מה שכבר השגנו".

המבנה ששימש את הנערים והנערות בשבע השנים האחרונות לא נשאר נטוש למשך זמן רב. זמן קצר אחרי הפינוי שבו חלק מהנערים אל הבית היחיד שהכירו, אבל בינתיים כל העמל והעבודה הקשה שהשקיעו הנערים והאזרחים הטובים ירדה לטמיון. המיטות, השמיכות והבגדים נעלמו כלא היו, הציוד שהביאו האנשים הטובים נזרק מהחלונות והנערים נשארו חסרי כל.

"אנשים חושבים שיש משהו רומנטי בלהיות הומלס, איזה ריגוש או אקשן", מספרת י', דרת רחוב בת 19 שאינה נמצאת בקשר עם משפחתה וחיה ברחוב כבר כמה שנים. "אין בזה שום דבר רומנטי - אנחנו חיים מהיד אל הפה, ולבד. אף גורם לא מביע בנו עניין. להפך - שמים לנו רגליים במקום לנסות לעזור".

העירייה: "פינוי המקום נעשה לפני כשלושה שבועות בידי המשטרה לבקשת בעלי הנכס (רשות מקרקעי ישראל). לבקשת המפונים, העירייה סייעה בפינוי הציוד למחסן העירייה וצוותי קידום נוער העניקו עזרה מיידית לצעירים חסרי קורת הגג, כמקום לינה והמשך טיפול. בימים אלה החלה העירייה להפעיל תוכנית מיוחדת שגובשה במעורבות אישית של ראש העירייה, שבמסגרתה יינתנו תמיכה, סיוע וליווי לבני הנוער החיים ברחובות".

תגובת המינהל לא הגיעה עד למועד פרסום הידיעה.