צילום: shutterstock תלונה במשטרה נגד שבט יונתן של תנועת הצופים הביאה לפני למעלה משבוע להפסקת פעילותו של השבט ממבשרת ציון. את התלונה הגישו אנשי שבט פסגות מצור הדסה, שטענו לסדרה של מעשי אלימות וונדליזם, ששיאם הגיע במהלך טיול חנוכה האחרון.

מדוע עוקל חשבון הבנק של הצופים
באילו תנועת צופים הולכים בלי דגל ישראל?

תחילת הסיפור לפני כשלוש שנים, אז, כפי שפורסם לראשונה ב"ידיעות ירושלים", החלה היריבות הקשה בין שבט יונתן ממבשרת לבין שבט פסגות מצור הדסה. אירועי האלימות והונדילזם לאורך השנים כללו מקרים מזעזעים של הכנסת צואת אדם בקופסאות השוקולד של השבט היריב, החדרת צואה לאחד מתיקי החניכים וכן לא מעט מקרים של ונדליזם – אך התגרה בטיול חנוכה האחרון היוותה חציית קו אדום. במהלך תגרה שהתפתחה בין שני השבטים החניכים השליכו אבנים זה על זה והשתמשו באלימות פיזית ומילולית.בעקבות המקרה הורי שבט פסגות כינסו ישיבה דחופה במהלכה הוחלט להגיש תלונה במשטרה נגד שבט יונתן. כתוצאה מכך, התקבלה בהנהגת הצופים הארצית ההחלטה לסגור את השבט ממבשרת. כמו כן, קבוצת הורים בשבט פסגות לא פוסלים פנייה לערכאות משפטיות כנגד הנהגת הצופים הארצית, שלטענתם כשלה בשמירה על ביטחון ילדיהם.

בעקבות סגירת השבט, לפני למעלה משבוע התכנסה אסיפה בנוכחות 150 הורים, יו"ר תנועת הצופים, מנכ"ל התנועה ונציגים מההנהגה המחוזית. במהלך האסיפה הושמעו חילופי האשמות בין ההורים לבין תנועת הצופים, כאשר חלק מההורים טוענים כי הוונדליזם חוגג במחנות ובטיולים וכי אין מענה הולם מצד התנועה.

הורים אחרים טענו שסגירת השבט היא עונש קולקטיבי לא הוגן כלפי החניכים הצעירים, שכלל לא נכחו בטיול. לטענה זו ענו נציגים מתנועת הצופים כי המקרה האחרון היה חמור ביותר, וכי לצד עקב מקרי האלימות החוזרים בטיולים משנים קודמות, הוא צריך לגרור עונש חד וברור.

אך הרוחות במבשרת המשיכו לגעוש, וביום ראשון השבוע התכנסה שוב ישיבה בה נכחו נציגים מהתנועה הארצית, ראש הנהגת יהודה (המחוז) ומרכזים בוגרים של השבט. במהלך הישיבה ניסו הנוכחים להתוות דרך חינוכית עתידית כדי להמשיך לקיים את הפעילות למרות מקרי האלימות. בשלב זה עדיין עובדים על דרך חינוכית חדשה, אך עם זאת בינתיים השבט יישאר סגור.

הצופים: "אנו מגנים בחריפות כל צורה של אלימות בחברה, כל שכן, בתוך מוסדותינו ומתחייבים להוקיע אותה מתוכנו. לצערנו, ארע מקרה אלימות בין חניכי שבט יונתן לשבט פסגות, חרף ההכנות, האזהרות והתהליכים החינוכיים המוקדמים שנעשו מבעוד מועד על מנת למנוע התרחשות שכזו.

"לפיכך, עם היוודע המקרה הורנו על החזרת כל חברי השכבה הבוגרת אשר היו מעורבים באירוע האלים לביתם בהקדם האפשרי לאור התנהגותם האלימה ולעדכן את הורי המשתתפים על הנעשה. בהמשך הוחלט על הפסקת הפעילות בשבט יונתן עד להודעה חדשה על מנת שנוכל לתחקר את האירוע ולאפשר לנו לקבל החלטה שקולה לגבי המשך צעדינו המשמעתיים והחינוכיים כלפי החניכים אשר חרגו מהנורמה המחייבת של התנועה. אנו מצרים על התנהגותם של החניכים ומתחייבים לעשות את כל שביכולתנו על מנת למגר תופעה זו בשבטי הצופים כולם".