צילום: אלכס גייפמן עדויות חדשות לציד בלתי חוקי של צבאים בירושלים באזור רמות. תושבת השכונה חיפשה את הכלב שלה שהלך לאיבוד באזור מצפה נפתוח, מצאה אותו במלכודת, שככל הנראה הונחה במקום כדי ללכוד צבאים.

מעלה אדומים: מלחמה בציד הלא חוקי
ציידים על הכוונתפעילים למען בעלי חיים מספרים שהציד הבלתי חוקי באזור אינו תופעה חדשה, אך המלכודת היא עדות ראשונה לתופעה, שעלולה להפחית באופן משמעותי את מספר הצבאים באזור.

המלכודת התגלתה בשבוע שעבר בידי האישה מרמות לאחר שכלבה נתפס במתקן שנועד ללכוד צבאים החיים באזור. היא הצליחה לחלץ את הכלב, אך כששבה למקום כעבור יומיים עם אנשי החברה להגנת הטבע המלכודת כבר סולקה משם.

"אני מסתובבת כמעט מדי יום ביער רמות ויש לי גור קטן שרץ תמיד לידי. בשישי האחרון הוא נעלם ופתאום שמעתי אותו מיילל", סיפרה בעלת הכלב. "רצתי אליו וראיתי שהוא נתפס במלכודת. למזלו לא קרה לו כמעט
כלום, פרט לפצע קטן בכף הרגל".

פעילת עמותת 'רמות למען הסביבה', חביבה שפר, מציינת שזו הפעם הראשונה שנמצאה עדות להנחת מלכודות באזור. "כבר זמן רב ידוע לנו שיש באזור מצפה נפתוח ציד בלתי חוקי", אמרה. "לא פעם שמענו יריות בשעות הערב והלילה וחשדנו שמדובר בציידים, אבל לא היו עדויות או הוכחות נוספות.

בפועל, הנתונים של רשות הטבע והגנים מלמדים שיש ירידה דרמטית במספר הצבאים באזור, של כ־70 אחוז ב־15 השנים האחרונות. זה נובע משתי סיבות: פגיעה בבית הגידול על ידי הרחבות הבנייה, והציד הבלתי חוקי. צריכים להילחם בשתי התופעות הללו כדי לשמור על הצבאים".

המשטרה: "התופעה אינה מוכרת לנו ומעולם לא התקבלה תלונה בנושא".