המרכז המסחרי החדש של עיסאוויה נמצא רק בשלבי תכנון ראשוניים – אבל כבר עכשיו מיקומו מעורר התנגדות ומחלוקת. הסיבה: תושבי הגבעה הצרפתית, שלחצו על הקמת המרכז בכדי למנוע את כניסת צעירי הכפר לשכונתם, לא מרוצים מהמקום שהציעה העירייה. התושבים: "אם המרכז ייבנה בסמוך לשכונתנו – נפנה לערכאות".

תהלוכת האימה של עיסאוויה
דיסנילנד בעיסאוויה? אולי זה לא רק חלום

לאחרונה החלו בעירייה לקדם תכנון של מרכז מסחרי מסודר עבור תושבי הכפר עיסאוויה, הגובל בשכונת הגבעה הצרפתית. המיזם נמצא בשלבי תכנון ראשוניים, ובימים אלה נבחנות שתי אופציות להקמתו.היוזמה להקמתו של המרכז החלה בין היתר בגלל לחצים שהפעילו תושבי הגבעה הצרפתית על העירייה, בטענה שכמעט מידי לילה מגיעים עשרות צעירים מעיסאוויה למרכז המסחרי בשכונה, מעשנים נרגילות וחלקם מטרידים צעירות ונשים. אחרי גל האלימות האחרון טענו תושבי הגבעה הצרפתית כי הם נמנעים כמעט לחלוטין מלהגיע למרכז המסחרי או אפילו לכספומט, בגלל הפחד שמטילים על האזור הצעירים מעיסאוויה.

מוכתר עיסאוויה, דרוויש דרוויש, טען כי הצעירים פשוט משועממים. "אין לנו כלום בכפר, אין אפילו בית קפה אחד שהצעירים יכולים לשבת, לדבר, לעשן נרגילות. מה נשאר להם? רק להגיע למרכז המסחרי בגבעה הצרפתית", הסביר.

בעקבות זאת פנו תושבי הגבעה והמינהל הקהילתי לעירייה, כדי שזו תתחיל בהליכי תכנון של מרכז מסחרי מסודר עבור שכניהם. מדובר במרכז שצפוי להיות מקורה ובו ירוכזו בתי עסק שונים לרבות בתי קפה, מסעדות ומינימרקט. דרוויש טוען כי יש ביקוש עצום בשכונה להקמתו של מרכז מסחרי: "יש יזמים בעיסאוויה שישקיעו בפתיחת חנויות במקום, אני אומר אהלן וסהלן".

אלא שלאחרונה התברר לתושבי הגבעה הצרפתית שנשקלות בעירייה שתי אופציות להקמת המרכז המסחרי החדש. האופציה הראשונה, שאינה מקובלת עליהם, היא במגרש הכורכר הצמוד לתחנת הדלק שברחוב החי"ל. מדובר בתחנת הדלק שאותה השחיתו והציתו צעירי עיסואוויה לפני כשנה, ואף שפכו שמן על הכביש כדי לגרום לכלי רכב להחליק. "מדובר בהבאת המרכז המסחרי של עיסאוויה לתוך שכונת הגבעה הצרפתית ולא נאפשר זאת", טוענים התושבים.

האופציה השנייה שנשקלת היא הקמת המרכז המסחרי בסמוך לתחנת הדלק דור, בדרך היורדת למעלה אדומים. גם כאן יש כבר מתנגדים למיקום, כשמחזיק תיק החירום והביטחון בעירייה, חבר המועצה אריה קינג, חושש מהתגודדות של צעירים בסמוך לכביש ומתנגד בתוקף למיקום זה. לדבריו, בעבר נהגו צעירי עיסאוויה ליידות אבנים מהגבעה הסמוכה לעבר כלי רכב שנסעו בכביש, והקמת מרכז מסחרי במקום רק תגביר את הסכנה.

תושבי הגבעה הצרפתית מבהירים כי כשהגו את הרעיון של הקמת מרכז מסחרי עבור תושבי עיסאוויה, הם התכוונו למרכז מסחרי בתוך הכפר עצמו. כעת הם טוענים שאם העירייה תתעקש על הקמת המרכז בסמוך לשכונתם, הם יפנו לערכאות משפטיות.

העירייה: "המרכז המסחרי לתושבי עיסאוויה הינו פרוייקט המקודם ע"י פמ"י –פיתוח מזרח ירושלים ויש לפנות בנושא אליהם.

"ללא קשר למרכז המסחרי חשוב לציין כי עיריית ירושלים מקדמת תכנון שכונת עיסאוויה ונמצא בהדברות עם התושבים . לאחרונה גם התקיימה פגישה של תושבי השכונה עם מהנדס העיר".