צילום: shutterstock חוסר רגישות בעירייה: משרדי היחידה לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים אינם נגישים לנכים המרותקים לכיסאות גלגלים, לקביים או לכאלה המתקשים בהליכה.

ליין חדש: מסיבה עם בליינים נכים
הנכים שניצחו את אגד

משרדי המחלקה לאוכלוסיות של בעלי צרכים מיוחדים (צמי"ד), שמטרתם לקדם את נושא הפנאי של אוכלוסיות אלו, נמצאים בקומה השלישית בבניין של אגף חברה בעירייה. הבעיה היא שבבניין אין מעליות, ומי שרוצה להגיע לצמי"ד ולקבל אינפורמציה וסיוע באשר לפעולות המתוכננות חייב לטפס לא פחות מ־36 מדרגות.עד לפני שנתיים תקצבה העירייה את הנגשת מוסדות הציבור בעיר לנכים בסכום של מיליון שקל בשנה. אלא שבשנה שעברה, בשל מצוקות כלכליות, גורמי המקצוע הבהירו כי כדי להנגיש את כל מוסדות הציבור בעיר, שכוללים הרבה מבנים לשימור, יש צורך בשני מיליארד שקל לפחות, סכום שהעירייה אינה מסוגלת להשקיע בעצמה.

בניין כזה הוא המבנה ברחוב יפו 19 המשמש כבר שנים את אגף חברה בעירייה. מדובר במבנה לשימור שנמצא בכלל בבעלותה של הכנסייה היוונית וכל שינוי בו כרוך בקבלת אישור הן של הנהלת הכנסייה והן של כל גופי השימור העירוניים.

לאחרונה התרבו תלונות של גופים שונים בירושלים על בעיות נגישות. כך למשל, תושבי בית צפאפה מתלוננים כי מבנה המינהל הקהילתי בשכונתם אינו נגיש לנכים, שכן את הכניסה מקדם גרם מדרגות ועל מעלית אין מה לדבר. בעקבות זאת זימנה חברת המועצה לורה ורטון (מרצ) את חבר הכנסת אילן גילאון, המשמש גם יו"ר ועדת הנגישות של הכנסת, לסיור בירושלים כדי להתחקות אחר הקשיים של בעלי המוגבלות בעיר.

גילאון, שנזקק בעצמו לקלנועית, ביקש להגיע למשרדי צמי"ד בעירייה כדי לשוחח עם מנהלי המחלקה על בעיותיהם של הנכים - אך אז נוכח לגלות כי המשרדים ממוקמים במקום הכי בעייתי שיכול להיות.

לדברי ורטון, בצמי"ד דווקא ניסו להיות נחמדים. "העובדים הבינו שח"כ גילאון לא יכול להגיע אליהם, אז הם באו לקראתו והודיעו כי הם מוכנים לרדת אליו ולתת לו הסברים", סיפרה.

ח"כ גילאון: "מדינה נמדדת ביחסה לאנשיה ולמוחלשיה. משרדי צמי"ד בעיריית ירושלים נמצאים בקומה השלישית ללא מעלית, דבר המעיד כי היחס המוניציפלי בירושלים, האמור לשמש דוגמה, טעון תיקון שורשי ורחב".

העירייה: "במשרד צמיד שברחוב יפו לא מתקיימת קבלת קהל. במידה ומתואמת פגישה עם בעלי צרכים מיוחדים היא מתקיימת בקומה הראשונה במבנה המונגש באמצעות רמפה. חשוב להדגיש כי הפעילויות של צמי"ד לא מתקיימים במשרדים אלא במתנ"סים, צהרונים וכד' .יצוין כי אין חובה להנגיש מקומות בהם אין קבלת קהל".