צילום: שלומי כהן סערת הנכבה חוזרת לירושלים: אירוע שבמסגרתו יוקרנו סרטים שעוסקים בנכבה, שמתוכנן להתקיים בעוד כשבועיים בסינמטק, מעורר את חמתם של פעילי ימין.

רם כהן בטור מיוחד: שקט שיהיה פה
ביה"ס הדו-לשוני: שעות לימוד לטובת יום הנכבההמתנגדים טוענים שמדובר בשימוש לא ראוי בתקציב שמקבל מתחם התרבות והסרטים מהעירייה. לצדם התייצבו כמה מחברי המועצה, שטוענים שיש לשלול את התקציב העירווני מהסינמטק אם האירוע יתקיים. במהלך האירוע, שיזם הארגון 'זוכרות', יוקרנו ארבעה סרטים קצרים שעוסקים בנרטיב ה'נכבה' ובשיח על הנושא בציבור הישראלי. אירוע דומה התקיים לאחרונה בסינמטק תל אביב ועתיד להתקיים בהמשך החודש גם בחיפה. שרת התרבות מירי רגב כינסה ועדה שבדקה את התכנים ואישרה אותם.

"אין לי התנגדות לעצם האירוע, אבל הסינמטק הוא מקום שממומן מכסף ציבורי ואנחנו לא מוכנים שהכסף שלנו ישמש לזה", מסביר שי גליק, מיוזמי המחאה. "אם ניר ברקת חולם להיות בליכוד הוא צריך להבין שהציבור הליכודניקי לא יקבל את הדבר הזה".

בארגון 'זוכרות' משיבים מנגד שמטרת האירוע היא לעורר שיח ציבורי, על שלל העמדות הקיימות בו, ושוללים את הטענה על השימוש שהם עושים כביכול בכספי ציבור.

"להפגין זה טוב, אבל צריך לדעת קודם נגד מה מפגינים - אז אני מציעה למתנגדים קודם כל לראות את הסרטים", מסבירה חנין ג'יריס, רכזת עדויות ומדיה בארגון. "אני חושבת שהקבוצה הזאת צריכה לפחות לדעת על
מה היא כועסת ומה כל כך מפריע לה במילה 'נכבה'. הוועדה של שרת התרבות אישרה את התכנים, אם כי אני חושבת שעצם זה שיש ועדה כזאת היא עניין בעייתי. הארגון שלנו לא מקבל כספים מאף גורם ישראלי".

ג'יריס הציעה אף לממן את הכניסה למתנגדי האירוע, כדי שיוכלו להביע את עמדתם. עם זאת גליק הביע ספקנות. "כשאתה מזמין רק את עצמך לשאת דברים זה לא שיח בעיני. אם היו מזמינים אותי להשתתף בדיון באמת, כאחד הדוברים, הייתי בא", אמר.

הסינמטק: ״תפקידנו להביא לקהל מגוון רחב של סרטים המעוררים עניין קולנועי וחברתי. בכך אנו מאפשרים לציבור, הנהנה מחופש בחירה, להחליט אם הוא מעוניין לצפות ביצירות אלו. אנו מכבדים את דעתם של כותבי המכתב, אך עם זאת, היא אינה עולה בקנה אחד עם מטרתו של הסינמטק ולכן הקרנת הסרטים תתקיים כמתוכנן".