ההצגה חסרת התקדים שהעלתה על פני השטח את הביקורת הנוקבת של המורים והמנהלים: הצוות החינוכי של בית הספר המסורתי בעיר העלה בשבוע שעבר הצגה סאטירית שמתחה ביקורת נוקבת וחסרת תקדים על משרד החינוך ומינהל החינוך בעירייה. במוקד: מנהלת בתוך פח זבל וסביבה פקידות עירייה ומשרד החינוך שמחלקות לה הוראות, ילד שמשתין על מורה כשמפקחת של משרד החינוך מצדדת בו וכועסת על המורה, ועוד אינספור סיטואציות סאטיריות מחיי היומיום של אנשי החינוך בעיר.

התירוץ הלא ייאמן של המורה שנעל את תלמידותיו במקלט
רב השמיץ מורה לסבית, תלמידיו ישלמו עבורו

המנהלת אפרת גולן, שחתומה גם על המחזה מספרת: "המחזה נכתב מעצמו, וכמעט לא היה צורך לדמיין או להמציא משהו, כי כל הטקסטים נלקחו מתוך מציאות חיינו. היה צריך לבחור מה כדאי להשמיע. זאת מערכת עם לא מעט בעיות והגיע הזמן שישמעו גם אותנו".

הכעס מתפרץ
מאות אנשי חינוך ירושלמים, מפקחים ממשרד החינוך, מורים, מנהלים הגיעו בשבוע שעבר לאולם בית הספר המסורתי כדי לצפות במופע הסאטירי 'זר לא יבין זאת' שהעלה צוות המורים בבימויה של המנהלת גולן. במוקד ההצגה: ביקורת נוקבת על מערכת החינוך, שהועברה באופן סאטירי ומלא הומור.המורים השחקנים עלו לבמה והציגו סצנות שנלקחו מהשגרה היומיומית של חדר המורים, כגון הטיפול הבירוקרטי בנושא השמירה על טוהר הבחינות והניסיון למנוע ממבחנים לדלוף לרשתות חברתיות, היעדר הגיבוי למורים ממשרד החינוך, יחס מאיים של הורים כלפי המנהלת והמורים, הדימוי של מורה שנתקלת בבעיות טכנולוגיות וכן סצנה ביקורתית שבה המנהלת נמצאת בתוך פח זבל.

ההצגה נפתחה במערכון על אחד הנושאים שהסעירו את מערכת החינוך בשנה החולפת: הדלפת טפסי הבגרויות לרשת האינטרנט. פעם אחר פעם לא הצליחו אנשי משרד החינוך להבין איך המבחנים זולגים מתחת לאפם ומגיעים לידי התלמידים לפני הבחינה המכריעה. כדי להתמודד עם הבעיה פרסם משרד החינוך חוזר מנכ"ל חדש שקבע בין השאר: "המנהל מיופה הכוח, הנאמן הבית ספרי והנאמן החיצוני ימתינו בבית הספר מהשעה 8 וחצי. עליכם לצאת לשער בית הספר, שם ימתין לכם השליח. השליח ימתין לא יותר מעשר דקות ולכן הנכם מתבקשים להיות קשובים וזמינים לפעולה החשובה הזו'.

על הבמה נראה אחד המורים בדמות קצין מקריא את חוזר המנכ"ל בדיוק רב אך באינטונציה צבאית שגרמה לקהל להתגלגל מצחוק. "משרד החינוך נערך לזה כמו פקודה צבאית ואנחנו פשוט צחקנו על זה בהצגה", מסבירה גולן.

בין פרצי הצחוק היתה חבויה כמובן גם הרבה מאוד ביקורת וכעס על מערכת חינוך, שלפעמים רואה רק את עצמה ואת התלמידים ומשאירה למורים לספוג את האש פעם אחר פעם.

בסצנה אחרת, בוטה הרבה יותר, הוקרן סרטון שהציג תלמיד עומד על השולחן. כשהמורה נכנסת לכיתה הוא מתחיל לקלל אותה, מאיים לשרוף אותה ואת בית הספר, מאחל לה שתמות ובסוף אפילו משתין עליה. בסצנת ההמשך עולה על הבמה מפקחת של משרד החינוך שמטיחה במורה האשמות שהיא אינה רגישה מספיק כלפי הילד ושצריך להתחשב בו כי הוריו גרושים. היא שואלת את המורה אם היא הבינה למה התכוון התלמיד כשהוא השתין עליה, האם השריפה תועדה בתיק האישי וכמובן מבררת אם היא פעלה על פי חוזר מנכ"ל.הקהל כמובן צחק מהמקרה המוקצן ומהסאטירה הנוקבת שהעביר, אך גולן מסבירה שזה רק ראי לפיחות שחל עם השנים במעמד המורה. "מעמד המורה נמצא במוקד ההצגה. אם מערכת החינוך לא תשכיל להבין שצריך לחזק את מעמדם, לא יהיה עתיד לחינוך. פעם המורה היה כמעט אלוהים - היום הוא כמעט כלום. חלק מהילדים לא מקבלים את סמכותו", היא מסבירה. "המפקחים יושבים במגדל השן ושולחים לחזית מורה מסכן. כל עוד לא יחזקו את המורים, החינוך לא יצעד למקום טוב יותר.

"כשהורה שולח את הילד שלו לבית הספר הוא סומך עלינו, אבל בפועל אני מרגישה לא פעם שהמערכת זורקת עלינו המון אחריות עם מעט מאוד סמכות. עצם העובדה שיש שעון נוכחות שצריך להחתים מצביעה על חוסר אמון במורה והרגשה שהוא לא עושה את העבודה שלו".

לגולן יש בטן מלאה על כך שכמעט תמיד מטילים את האחריות על הצוות החינוכי. "הבעיה היא שבדרך כלל אף אחד מאלה שיושבים בדרגים הבכירים לא אחראי", היא אומרת. "כשקורה משהו לא בסדר תמיד יבואו עם הטענות אלי כמנהלת. היה מקרה שאמא רצתה להכות מורה וקראה לה 'נאצית', או שילד דיבר למורים כמו בהמה. איפה האחריות נעצרת? זה אבסורד שמנהל אחראי על כל פאשלה. האחריות כמובן אדירה, אבל הסמכות היא כלום. הייתי מצפה שיהיו גופים במשרד החינוך שיידעו גם הם לקחת אחריות ולתת לצוות בית הספר גיבוי מלא".

לצחוק ביחד
גם נושא ההתערבות היתרה של ההורים בנעשה בבית הספר זוכה להתייחסות בהצגה. באחת הסצנות היותר שנונות גולן מציגה איך אב נכנס לפגישה עם מנהלת ומבקש להעיף אות