צילום: מהאלבום הפרטי על רקע המתיחות הביטחונית והאתגרים הרבים שמוטלים על מערך הכבאות בירושלים, בשבוע שעבר הסתיים קורס הכבאות הארצי שבו הוכשר המחזור החדש של לוחמי האש בישראל. מתוך 75 חניכים נבחר ויסאם עמרו (39), תושב הר הזיתים, לקבל את אות חניך המופת מידי נציב הכבאות הארצי רב־טפסר שחר איילון.

החילוץ הנועז של החתולה מחומת העיר העתיקה
התמונה הקשה של הילדה הלכודה, החילוץ וההצלה

עמרו, נשוי ואב לארבעה, חלם להיות כבאי עוד כשהיה ילד, אך בבגרותו נטש את החלום וב־15 השנים האחרונות עבד כנגר. "במשך השנים יצא לי להיתקל בכבאים, וזה רק ליבה את החלום. קיוויתי שגם אני אהיה יום אחד חלק מהמערכת", הוא מספר
.


לפני ארבע שנים סיפרו לו חבריו שנפתח קורס מתנדבים של מערך הכבאות בגבעת מרדכי. הוא נרשם, סיים בהצלחה והחל להתנדב באופן קבוע בתחנת ואדי ג'וז. עם הזמן החל עמרו להתנדב גם בתחנת הכיבוי בביתר עילית והוציא רישיון נהיגה על רכב כיבוי - דבר חריג למתנדב.

עמרו נזכר גם בקשיים שחווה עם הכבאים בשכונות הערביות בירושלים, כאשר מפגינים חסמו כבישים, יידו אבנים ומנעו גישה למוקדי האירועים. "הבעיה מוכרת ועצובה", הוא אומר. "לא פעם קבעתי פגישות עם מוכתרי השכונות, הגעתי לבתי ספר ודיברתי עם בני נוער. הסברתי להם את הנזק העצום שהם גורמים ואת החשיבות העליונה של עבודת הכבאות: אנחנו באים להציל חיי אדם - החיים קדושים ואנחנו צריכים שתעזרו לנו לבצע את עבודתנו כמו שצריך".

בכבאית, לעומת זאת, הוא לא הרגיש מעולם כל מתח עם חבריו היהודים, גם לא כשנזרקו לעברם אבנים. "תמיד קיבלתי את התחושה שאני זה אני, בלי קשר לדת שלי. שאני בן אדם", הוא אומר.

אחרי ארבע שנים של התנדבות הגיש עמרו מועמדות רשמית למערך הכבאות. לאחר שעבר את המיונים הוא החל את הקורס, שנמשך חודשיים וחצי. הוא היה המבוגר ביותר מ־75 החניכים, אך לא פעם זכה לפרגון ולשבחים על סיכוייו להיות החניך המצטיין.

רס"ל אודי, מפקד מתנדבי כבאות והצלה ירושלים: "ויסאם מוכיח את המשמעות של דו־קיום ואת השילוב הטוב והראוי של כל אזרחי ישראל, על כל גווניהם ועדותיהם, במערך הכבאות".