מחאת הבגרויות של בית הספר רנסנס ממזרח ירושלים: התלמידים קיבלו הוראה לעשות את בחינת הבגרות באנגלית במבנה בית הספר הדו־לשוני במערב העיר, אך ההורים חששו והחליטו לא לשלוח אותם לבחינה. התוצאה: כל התלמידים קיבלו ציון נכשל. המנהל צידד בתלמידים: "המצב הביטחוני עלול להשפיע עליהם במהלך הבחינה".

לא תאמינו כמה שמיניסטים ממזרח ירושלים נשארים בבית
מה קרה לתמידים הערבים במחסומים?

בהנהלת בית הספר שבשכונת בית חנינא, שמלמד על פי תוכנית הלימודים הישראלית, נדהמו לגלות בשבוע שעבר, לקראת הבגרות באנגלית, כי מחברות הבחינה שלהם סומנו באדום, כלומר בחשד גבוה להעתקה.בעקבות זאת הורה משרד החינוך לתלמידים להיבחן במבנה בית הספר הדו־לשוני בשכונת קטמונים. אולם ההורים, בגלל המצב הביטחוני, חששו לשלוח את ילדיהם להיבחן במערב העיר והודיעו להנהלה שהם מסרבים להניח לילדיהם לגשת לבחינה בצורה הזאת.

וכך, בשבוע שעבר אף אחד מהתלמידים לא נסע לקטמונים כדי להיבחן בבגרות באנגלית, וכולם קיבלו את הציון אפס. בשבוע הנוכחי התקיימה בחינת הבגרות במתמטיקה, והפעם עלו 12 מ־15 תלמידי הכיתה על ההסעה.

בעקבות ריבוי ההעתקות בבחינות הבגרות בשנים האחרונות החל משרד החינוך בפיילוט שבמסגרתו טפסי הבחינה מסומנים בצבעים ירוק, צהוב ואדום. הצבע אדום מצביע על בית ספר שבו למעלה משלושה אחוזים מהבחינות היו פסולות. במצב כזה הבחינה תתקיים במוסד חינוך אחר. בהנהלת רנסנס זועמים על ההחלטה לסמן אותם באדום. לטענתם, החשד להעתקה נרשם לפני שנה וחצי, בתקופת צוק איתן, שבו העבירו את התלמידים להיבחן בבית ספר סמוך שיש בו מקלט, ובזמן הבגרות נפסלו המחברות של תלמידים מבית ספר אחר.

"אנחנו נפלנו בין הכיסאות. אפשר לראות שהאחוז ירד ובשנה שעברה הוא שאף לאפס", אומר המנהל עלאדין ג'בר.

מעבר לכך שבית הספר נתפס כשעיר לעזאזל, ג'בר טוען שגם המצב הביטחוני הקשה ששורר בעיר עלול להשפיע לרעה על התלמידים במהלך בחינת הבגרות. כתוצאה מכך הוא החליט לשלוח מכתב לסמנכ"לית משרד החינוך גילה נגר, שבו הסביר שבחינה שתתקיים במערב העיר עלולה להקשות על התלמידים.

"המצב הביטחוני יכול להיות מפחיד מאוד עבור תלמידי תיכון שעוברים מבית חנינא לקטמונים", כתב. "מה שיעבור עליהם בדרך יפגע במצבם לקיום הבחינה עצמה. הגשנו ערעור לאגף הבחינות והמפקח תמך בגרסתנו, אבל משרד החינוך החזיר תשובה שלילית לבקשה ומתעלם מהמציאות הקשה שעולה על הפרוצדורה הנורמטיבית".

בבית הספר פנו גם ליואב (זימי) זמרן, סגן ראש מנח"י לענייני פדגוגיה ותוכניות חינוכיות. "הסברתי לאנשי המשרד את הפחדים שיש לילדים בנסיעה למערב העיר ואת הקושי להגיע בצורה פרטנית לבחינה. נאמר לי שבית הספר סומן באדום בעקבות חשד להעתקות בבחינות הבגרות ושאין שום יכולת לקיים את הבחינות בבית הספר", אומר זמרן.

העירייה: "בית הספר רנסנס הוא מוסד 'מוכר שאינו רשמי' והטיפול בו מוטל על משרד החינוך. בעקבות פניית בית הספר למנח"י נעשתה פנייה למשרד החינוך לבחינת האפשרויות לסיוע בעניין בגרויות החורף. לאור העובדה שהבגרויות מתקיימות בימים אלה אי אפשר להיערך לקיומן במקום אחר, וכעת נבדקת האפשרות לסייע בהסעות מאורגנות של התלמידים למקום הבחינה. בנוגע לבגרויות הקיץ, משרד החינוך קיבל את הצעת מנח"י לקיים אותן בבתי הספר של מנח"י במזרח העיר".

משרד החינוך: "מדובר בבית ספר 'אדום' ועליו לפעול בהתאם להנחיות".