עשרות מאכילי חתולים המתגוררים בשכונת רחביה, ובהם הסופר אייל מגד, התאספו ביום שישי האחרון ברחוב אלפסי ל'מחאת האכלת חתולים'. המטרה: להאכיל את חתולי הרחוב, למרות התנגדותם של חלק מהשכנים. "אם נותר בלבכם ניצוץ חמלה, אל תיתנו לאדישות לנצח את הרוע והצטרפו למבצע", כתבה מארגנת המחאה לתושבים.

מדוע החרדים אינם מוכנים לסירוס חתולים?
הכניסו גורת חתולים לתוך כוס ושיחקו בה 'כדורגל'

המוחים: "תחושת סיפוק ומשמעות"
במשך שנים נהג יעקב שור, קשיש עיוור המתגורר בשכונה, להאכיל את החתולים ברחוב אלפסי. אלא שלאחרונה, בעקבות איומי השכנים, הוא נתקף פחד ונאלץ לחדול ממנהגו. לדבריו, יללות החתולים המורעבים שוברות את לבו אבל הוא מקבל בהכנעה את דרישת התושבים ולא מאכיל את החתולים.בעקבות זאת החליטה ליזה אמויאל, תושבת השכונה שמאכילה כבר שנים חתולי רחוב, לארגן 'האכלת מחאה' בשכונה. אמויאל היא זו שיזמה את התוכנית 'חיות וחברים', שמטרתה אימוץ בעלי חיים בידי קשישים כדי להוציאם מבדידותם. השבוע היא הפיצה בכל רחבי השכונה פליירים המספרים את סיפורו של הקשיש העיוור שנהג להאכיל את חתולי רחוב אלפסי. "אני לא יודעת אפילו את שמו, אבל בכל פעם שראיתי אותו מאכיל את החתולים לבי התמלא לבי שמחה. ידעתי כי לא רק החתולים זוכים, אלא גם הוא זכה בתחושת סיפוק ומשמעות בחיים, בסיבה לקום וללכת. אין לי ספק כי האיסור שהוטל עליו החשיך עוד יותר את חייו העלובים וכואב לי כל כך", נכתב בפלייר.

ביום שישי האחרון קראה אמויאל לתושבי רחביה להגיע לרחוב אלפסי כשהם מצוידים במזון חתולים ולצאת למבצע האכלה במקומו של שור. "אם נותר בלבכם ניצוץ חמלה, אל תיתנו לאדישות לנצח את הרוע והצטרפו למבצע", כתבה.


ביום שישי בצהריים התייצבו ברחוב יותר מעשרה מאכילי חתולים, כשהבולט בהם הוא הסופר אייל מגד המתגורר בשכונה. "אני מכיר את הקשיש כבר שנים", סיפר. "אומרים שהוא בכלל צדיק. במשך שנים הוא נהג להאכיל את חתולי הרחוב כשהוא לא מבקש עזרה מאיש למרות שהוא עיוור. הוא נהג לרדת לרחוב מהקומה השנייה שבה הוא מתגורר באחד מבתי רחוב אלפסי כשהוא נשען על מקלו. עשרות חתולים כבר חיכו לו. הוא הכיר כל חתול, לא יודע איך. לדעתי הוא גם דיבר אליהם והם הקשיבו לו. זה היה מחזה מרגש ונוגע ללב. לאחרונה הוא אכן נעלם ותהיתי מה קרה לו. מאז אני מאכיל חלק מהחתולים שהוא נהג להאכיל".

השכנים: "זה גרם ללכלוך"
במהלך המחאה סיפרו התושבים כי יש להם היכרות אישית עם חלק מהחתולים. "אתם רואים את החתול הזה, הטריקולור - אותו הצלתי. הוא היה גור כשנכנס לפריזר של אחד המקררים בסופרמרקט. שמעתי יללות ואז מצאתי אותו והצלתי אותו. תראו איזה חתול יפה הוא היום", אמרה אחת המאכילות.

בינתיים תושבים רבים עוברים ברחוב, מעודדים ומברכים את המאכילים. מתברר כי סיפורו של שור, מאכיל החתולים העיוור שנעלם במפתיע, נודע היטב ברחוב אלפסי. בשלב מסוים מחליטים משתתפי המחאה להגיע לביתו ולדבר איתו. הוא פותח את הדלת ולא נותן להיכנס. "מדוע הפסקת להאכיל את החתולים?" שואל אותו מגד, ושור עונה: "השכנים מתנגדים, לא מרשים לי, ועכשיו אני פוחד שהם יגרמו לי להיזרק מהבית".

"אל תפחד, מותר לך להאכיל חתולים. זו לא עבירה על החוק", מסביר מגד, אך שור מתעקש: "אני לא מאכיל יותר. אני מפחד, רוצה להישאר בבית".
השכנים שמתנגדים להאכלת החתולים ברחוב מסבירים: "אכן אמרנו לשור לא להאכיל את החתולים ליד הבית. הוא היה מאכיל ממש בגינה של הבית וזה גרם ללכלוך. הוא גם היה מניח את האוכל על המכוניות שלנו והחתולים היו מלכלכים את המכוניות, אז אמרנו לו לא להאכיל ליד הבית, להאכיל מול. הוא התעקש בכל זאת ואנחנו התעקשנו יותר. ייתכן שהוא נבהל מאוד והפסיק להאכיל בכלל את החתולים. מבחינתנו זה מצב אידיאלי".

יו"ר עמותת חתולי הרחוב, שמואל כהן, אומר כי בירושלים מתגוררים להערכתו כ־500 מאכילי חתולים שדואגים באופן קבוע לחתולים בסביבתם. "המקרה של תושבים המתנגדים להאכלת חתולי רחוב מוכר לי ולאנשי העמותה. הרבה מאוד מהעבודה שלנו מתמקדת בכך שאנחנו מבצעים גישורים בין התושבים המתנגדים לבין המאכילים החוששים. גם במקרה זה אני מתכוון להיכנס לתמונה ולנסות לגשר", אמר.

הווטרינר העירוני, אסף בריל: "יש להאכיל את החתולים רק במזון יבש. יש לבחור מקום מרוחק ומוצנע מעיני הציבור, כמו בין השיחים. יש לשמור על ניקיון המקום באופן קבוע, לנקות את הפרשות החתולים ולדאוג לעיקורם או סירוסם".