צילום: שלומי כהן השקופים החדשים: המאבטחים בחלק ממוסדות החינוך עובדים בלי עמדת שמירה ויושבים בקור על כיסאות פלסטיק שהוציאו מתוך פחים. אחרים נאלצים להיכנס לתוך המבנים הסגורים כדי להתחמם.

שבוע שעבר, מספר ימים לפני הסופה הגדולה שהחלה ביום ראשון, פנו מפקחי הביטחון בשכונות לקציני הביטחון בעירייה וביקשו את עזרתם בפתרון הבעיה. לטענתם הם נענו: "אני לא אוריד תקן כי קר בחוץ".

מה עשו מאבטחי ראש הממשלה למסעדה הסמוכה למעונו?
מדוע החרדים מתנגדים למצלמות אבטחה?

מצבם של מאבטחי מוסדות החינוך בעיר הולך ומידרדר. אם לא די בכך שמשכורתם עומדת על 25 שקל לשעה בלבד, ובלי תנאים סוציאליים, לחלקם אין אפילו עמדת שמירה מסודרת. נכון להיום לרבים מהם אין מקום מסודר לשבת בו והם נאלצים להביא איתם כיסא מהבית או להוציא שולחן מהפח כדי לאלתר לעצמם עמדה.גם בתקופה האחרונה, בשיא הקור והחורף, יושבים מאבטחים רבים תחת כיפת השמיים כשהם לבושים חרמונית. כמה מהם אפילו חלו ואחד אושפז עם דלקת פרקים. בעקבות המחסור במאבטחים גייסו חברות כוח האדם במהלך השבוע סדרנים לא חמושים לאבטח את ילדי הגנים. "לא יתכן שלא תהיה למאבטחים בעיר עמדת שמירה נורמלית", אומר אחד הפקחים שלהם. "הם יושבים כל היום ופשוט קופאים מקור".

שומרים לא מעטים מתקשים לעמוד בחוץ ונכנסים להתחמם בין כתלי מוסד החינוך שעליו הם שומרים. "מיותר לציין שרמת האפקטיביות של שהותם בגן פוחתת בעקבות זאת. הגננות טוענות שזה מפריע להן, אבל כשהם בחוץ הם קופאים מקור. הם פשוט הומלסים", מספר אחד הרכזים.

כבר תקופה ארוכה מתריעים רכזי המאבטחים על אזלת היד של העירייה, שמתעלמת כליל מתנאי העבודה של מאבטחי מוסדות החינוך, רבים מהם לקראת גיל הפנסיה.

העירייה: "הנושא מוכר ומטופל בהתאם לזמינות המשאבים וסדרי העדיפויות. בחלק מהמוסדות יוצב ביתן כבר בחודש הקרוב. בתנאי מזג אוויר קשים קיימות הנחיות מסודרות לשהייה, כפי שקבעו קציני הביטחון במקום, בתיאום עם הנהלת המוסדות".