צילום: נועם מושקוביץ הכוננות המורגשת בימים אלה במחוז ירושלים בכלל ובימ"ר המחוזי בפרט היא לשם שינוי לא רק ביטחונית אלא גם פלילית. הסיבה: שחרורו המתקרב של היעד המודיעיני הבכיר של המשטרה איציק בר־מוחא באמצע החודש הבא.

מדוע מנעו מבר מוחא לנסוע בטלפון?
העבירות הקשות של השוטר הסתיימו ללא כלא

את מפלס הדריכות בימים מתוחים אלה בעולם העברייני הירושלמי מרגיש כעת בעיקר בר־מוחא בעצמו. זאת בשל מידעים מודיעיניים מתוך כותלי הכלא ומחוץ לו שזורמים בנוגע אליו ושהביאו את פיקוד השב"ס למנוע ממנו מפגשים עם בני משפחה קרובים. בניגוד לעבר, כשמפגשים אלו נערכו ללא מחיצות, הפעם הם מתקיימים כשלוח זכוכית עבה מפריד בינו לבינם.דו"ח מודיעיני שהוכן בחטיבת המודיעין של שב"ס לפני שבועיים בלבד, שעותק ממנו הגיע לידי "ידיעות ירושלים", מסביר את רוח הדברים ואת האווירה הפלילית המיוחסת לבר־מוחא, שישתחרר לאחר ריצוי עונש מאסר של 13.5 שנים בקירוב. "מדובר באסיר העומד בראש כנופיית פשיעה שמידע עליו מהעת האחרונה מצביע וקושר אותו למעורבות שלילית וכוונות שליליות", נכתב שם.

במסדרונות המשטרה חוששים מפעולה קשה מצד בר־מוחא ואנשיו נגד כל מי שהשתלט בשנים האחרונות על שטחים ותחומים שהיו בשליטתו, שלא מן הנמנע כי ירצה להחזיר אותם לרשותו. המידע המודיעיני מדבר לכאורה על תוכניות של בר־מוחא ואנשיו להוכיח כי כוחו והשפעתו עדיין במותניו.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בבית המשפט דחה בר־מוחא את תוכני המידעים השליליים על אודותיו מהעת האחרונה, וטוען כי שלילת הביקורים הפתוחים הם ענישה מצד שב"ס כלפיו. הסיבה, לדבריו: קצין המודיעין של כלא איילון ברמלה ביקש לצרף אסיר נוסף לתאו. בר־מוחא, ששוהה בתא יחיד מזה שמונה שנים, סירב לכניסתו, ולטענתו מיד וסמוך לסירובו יצא המידע המודיעיני ושללו לו את הביקורים הפתוחים.

דילמת האסיר
בר־מוחא מבקש עכשיו כי השב"ס ישלול לו לחלופין טובות הנאה אחרות כגון קנייה בקנטינה של הכלא או אפילו את ההתייחדות הניתנת לו עם אשתו, אך לא את ביקורי שאר בני משפחתו.

"עיון במידעים החסויים, לרבות מידעים מהזמן האחרון יחסית, מעלה כי התנהגותו של בר־מוחא במהלך תקופת מאסרו האחרונה היא שלילית בלשון המעטה, שמצדיקה את שלילת טובות ההנאה של ביקורים פתוחים", קבע נשיא המחוזי בלוד השופט אברהם טל. "חסד עושה שב"ס עם בר־מוחא בכך שהוא מאפשר לו להתייחד עם אשתו, וזאת לנוכח ההתנהגות השלילית, כפי שבאה לידי ביטוי במידעים המודיעיניים שמידת המהימנות שלהם איננה מועטה".

במשטרה מייחסים ליום שחרורו של בר־מוחא חשיבות רבה, אך לא פחות מזה גם לתקופה של השבועות האלה שלפני שחרורו, וחוששים מתקופה של פורענות בירושלים. החשש גובר על רקע אווירת טרור פלילית שהתפשטה ברחבי הארץ בימים שבהם רכבי עבריינים מתפוצצים וחיסולים נעשים באין מפריע בעולם העברייני, כשמשטרת ישראל, לצערה, מגיעה רק בתום האירוע כדי לאסוף את השברים.