רופאי הדסה עין כרם נדהמו לגלות מה חסם את קנה הנשימה של גבר בן 31, שהגיע לחדר המיון כשהוא סובל מחנק וחרחור: הם שלפו מהוושט שלו אבן בקוטר של ארבעה על חמישה סנטימטרים. המטופל, שלוקה בקושי תקשורתי, לא הצליח להסביר את נסיבות המקרה.

"המטופל פונה אלינו לאחר שעלה החשד בקרב מלוויו כי בלע דבר מה, הם לא ידעו להצביע על הגוף הזר שגרם לו לתחושת החנק ולחרחור כבד", מתאר ד"ר אחמד נעמה, רופא במרכז לרפואה דחופה בהדסה עין כרם אשר קיבל את המטופל.

עונשו של הרופא שכינה את חיילי צה"ל "רוצחי ילדים"
לא תאמינו מה קרה באמצע הניתוח

תחילה ניסו הרופאים לפתוח את החסימה באמצעות צינור שאיבה שכוון לקנה הנשימה והצליחו להוציא חתיכות דשא וחלק משקית ניילון - אך המטופל המשיך לסבול מקוצר נשימה.בדיקת מומחית אף אוזן גרון וצילום חזה איששו את החשש כי בגופו יש עצם זר, אך לא הבהירו מה טיבו של החפץ. לרופאים היה ברור כי חיי המטופל בסכנה וכי יש צורך בניתוח אנדוסקופי כדי להבין מה חוסם את נתיב האוויר.

מקרים דומים מסתיימים לרוב בחדר הניתוח, אך בשל מצבו הבריאותי של המטופל הוזעק למקום פרופ' ואן הרדין ורנון, מנהל היחידה לטיפול נמרץ, והוא הרדים את המטופל במסיכת גז.

רופא ביחידה לטיפול נמרץ, ד"ר עבד אבו־ביח, שלף בעזרת מלקחיים מיוחדים את האבן, שחסמה באופן מלא את הוושט העליונה ובאופן חלקי את נתיב האוויר.

"אם האבן הגדולה היתה מגיעה למקום שבו היתה חוסמת שטח גדול יותר מקנה הנשימה, החולה היה מאבד את חייו", ציינו בבית החולים.

לאחר כמה שעות השגחה שוחרר המטופל מחדר המיון, ללא צורך בהתערבות נוספת.