צילום: שלומי כהן על רקע איומי הקיצוצים במאבק מול משרד האוצר: הוצאות לשכת ראש עיריית ירושליםגדלו בכמיליון שקל בחמש השנים האחרונות – כך עולה משאילתה שהגישה חברת האופוזיציה לורה ורטון בישיבת המועצה האחרונה.

מי יקרה יותר: לשכתו של ברקת או זו שהייתה של אורי לופליאנסקי?
צפו: הפלש-מוב של ניר ברקת ברכבת הקלה

על פי הנתונים שנמסרו לה, הוצאות הלשכה עולות מדי שנה בכ־300 אלף שקל. בשנת 2015 הן הסתכמו בכשישה מיליוני שקלים, מהם כחמישה מיליון למשכורות ועוד מיליון עבור שכירת שירותים מיועצים חיצוניים.

בשנת 2014 עמדו ההוצאות על כ־5.7 מיליון, בדומה לסכום ההוצאות ב־2013, ובשנת 2012 עמדו ההוצאות על 5.4 מיליוני שקלים בלבד. ב־2010, שנתיים אחרי שניר ברקת נבחר לראשונה לראשות העירייה עמדו הוצאות הלשכה על כחמישה מיליוני שקלים בלבד. רק בשנה אחת חלה ירידה של עשרות אלפי שקלים בתקציב הלשכה.השאילתה של ורטון הוגשה בעקבות בקשתו של ברקת להעברת תקציב נוסף מהאוצר לעירייה, שאושרה בסוף מאבק ארוך שבמסגרתו התבקשו מנהלי כל האגפים בעירייה לבצע קיצוצים של עשרות אחוזים. בין השאר, בתור אמצעי לחץ על שר האוצר משה כחלון ובמטרה להביא להעברת תוספת של כ־700 מיליון שקל לעירייה, איים ברקת בקיצוץ משמעותי בסיוע לשכבת החלשות, בפעילות התרבות בעיר ובשירותים נוספים לתושב.

בעקבות דרישתו מראשי האגפים בעירייה להציג תוכנית לקיצוצים ביקשה ורטון לדעת אם ברקת מתכוון לשמש דוגמה ולקצץ בהוצאות לשכתו. מתגובתו של ברקת לשאילתה עולה שאין בכוונתו לעשות את זה. "לאחר מאבק עיקש ראש העירייה והנהלת העירייה סיכמו עם משרד האוצר על מסגרת תקציבית לשנת 2016 שמאפשרת איזון וצמיחה", השיב. "לאור האמור לא נדרשו קיצוצים בעירייה, ולכן שאלתך אינה רלוונטית".

עוד הוסיף ברקת כי אין שינוי בתקינה בלשכתו ואין אמת בטענה שמאז כניסתו לתפקיד חל גידול במספר התקנים בלשכתו. "בין השנים 2008 עד 2015 לא חל גידול אף לא בתקן אחד", ציין. "כל שנעשה היה מיון מחדש של התקנים הקיימים באופן שישקף את המציאות, גריעתם ממקומות אחרים והכנסתם לתקן הלשכה. יתרה מזאת, בכמות התקנים בלשכת ראש העירייה חלה אפילו ירידה של שני תקנים".

כמו כן הגיב ברקת על הטענות בנוגע לעלייה המתמדת בהוצאות הלשכה, בעיקר בסעיף המשכורות, וטען, "הגידול בעלות נובע מזחילת שכר בין שנה לשנה בהתאם להסכמים קיבוציים. תקציב הפעולות לא השתנה מהותית בשש השנים האחרונות".

העירייה: "הגידול בעלות נובע מתוספות בשכר לעובדים משנה לשנה בהתאם להסכמים, כפי שקורה בכל עירייה. התוספות האלו כוללות גם את עובדי לשכתה של ורטון".