קיץ מלוכלך: הורים ששלחו את ילדיהם לקייטנה של ציל"ה בבית ספר הניסויי מתלוננים על תנאי תברואה מחרידים, שכללו שירותים מטונפים, ג'וקים, עכברושים וביוב בשטח הקייטנה. "המצב היה כל כך בלתי נסבל, עד שלא פעם נאלצנו להגיע לפני הפעילות כדי לנקות את בית הספר", טוענים ההורים.

איפה גילו תולעת במגש האוכל?

"הבת שלי אמרה לי 'אמא, ראיתי שני עכברים גדולים בגינה ואני מפחדת'", סיפרה השבוע יפעת כהן עבוד, אמא לילדה בת שש שהשתתפה בקייטנה בבית ספר הניסויי. הורים נוספים הזדעזעו מתנאי הניקיון בשטח בו העבירו ילדיהם את חופשת הקיץ."גם במהלך השנה פה ושם עולה הביוב, אבל מה שהיה שם היה פשוט גועל נפש", מספר אודי גרנוט, אב לילדה בת שש. "בשבוע שעבר הבת שלי התיישבה לקרוא בספריה ואמרה לי 'משהו דגדג לי את הרגל וזה היה ג'וק ענק".

ההורים טוענים כי המצב היה כל כך מחפיר, עד שהם נאלצו לעשות בכל בוקר סבב תורנות ניקיון. "יום אחד הגעתי לקייטנה של וראיתי את כל הלכלוך, הורדתי נעליים ופשוט התחלתי לנקות", מספרת רחלי ניסים, אם לתאומים בני חמש. "אתה מאחר לעבודה כי פשוט צריך לסדר ולנקות לפני הפעילות".

ההורים מתלוננים גם על חוסר סדר וארגון שהורגש בכל ימי הקייטנה. "לא ידענו איפה נרשמים, המדריכים היו חסרי ניסיון ולא ידעו מה לעשות עם הילדים, הרבה מהבלגן שהיה התרחש רק בגלל שלא היה מישהו שיהיה אחראי וידאג לעשות סדר וגם ניקיון", טוענת ניסים.

"יש הרבה זלזול בתחזוקת בית הספר, במיוחד במסגרת ציל"ה", מסביר אבשלום נואמה, יו"ר וועד ההורים. "העירייה רואה במבנה של בית הספר מבנה ארעי, לכן היא לא ממש מעבירה כסף לשיפוץ הבניין, ומה שהיא כבר נותנת זה כמו פלסטר על עורק פתוח".

הנהלת הניסויי: "מעולם לא קיבלנו מעיריית ירושלים תקציב מיוחד לפתרון בעיית הג'וקים והחולדות. אף על פי כן ביצענו הדברה אך ללא הועיל. בית הספר נמצא במרכז העיר בסמוך לגן העצמאות ולמסעדות שגם שם סובלים מאותה בעיה. הדברה נקודתית לא תועיל ואין בכוח המוסד החינוכי להתגבר על הבעיה ללא טיפול עירוני כולל במרכז העיר ובסביבה".

העירייה: "אנו משקיעים במתחם בית הספר הניסויי מימון רב לאורך השנים. מדובר במוסד ייחודי וחשוב והעירייה פועלת לפתח אותו ולחזק אותו. בימים אלה מינהל החינוך נמצא בעיצומו של תהליך שיפוצי הקיץ, ובין העבודות המתבצעות מתקיים שיפוץ שני חדרי שירותים בשתי קומות שונות בבית-הספר האמורים להסתיים עד תחילת שנת הלימודים תשע"ז. ניקיון מתחם בית הספר הדברה וכד' הינם באחריות הנהלת בית הספר שהועמד לרשותה תקציב מתאים לצרכים אלו".