שלומי כהן לראשונה מזה 60 שנה: מסעדת 'עזורה' המפורסמת מחזיקה בתעודת כשרות. בלב השוק העיראקי פועלת כבר שנים מסעדת עזורה, אחד המוסדות הקולינריים המזוהים ביותר עם העיר ירושלים.

אלא שלהפתעת ציבור לקוחותיה הגדול, השבוע קיבלה המסעדה לראשונה תעודת כשרות מטעם הרבנות הראשית לישראל, ולמעשה עד השבוע היא פעלה ללא הכשר.

עוד בירושלים:
הסודות של עזורה

"אבא שלי, עזרא שרפלר, פתח את 'עזורה' בשנת 1952", מסביר שבי שרפלר, בנו של מייסד המקום ואחד הבעלים. "הוא מכר אוכל ביתי, חומוס ואורז עם שעועית. אבא תמיד אמר: 'כשאתה בא אלי הביתה אתה לא מחפש תעודת כשרות, אתה סומך עלי. עזורה זה הבית שלי', וכך התנהלנו 60 שנים ויותר".

עשרות שנים הפעילה המסעדה כשרות מטעם עצמה אך לא היתה מעוניינת בתעודה של הרבנות הראשית. "תמיד הקפדנו על כשרות והחמרנו. הבשר תמיד היה חלק למהדרין, הירקות גוש קטיף. כשאנשים נכנסו הם ידעו שהם יכולים לסמוך עלינו".מי שהופתעו מהעובדה שעד השבוע עזורה לא היתה כשרה היו לא מעט לקוחות של המקום. "אני בשוק", אמר השבוע אחד מהם. "מדובר במוסד אולי הכי ירושלמי, שפועל במקום הכי כשר שיש. קשה לי להאמין שעד עכשיו הוא לא החזיק בתעודת כשרות".

מנגד, שרפלר מספר על הלקוחות הרבים שפקדו את עזורה לאורך השנים ולא התרגשו מכך שלמקום אין תעודת כשרות. "אכלו אצלנו ירושלמים, תל אביבים, חילונים ודתיים ואפילו חרדים. כולם בידיעה שהמקום לא מחזיק תעודת כשרות של הרבנות. מעולם לא הסתרנו מהלקוחות שלנו את העובדה הזאת".

על ההחלטה להוסיף למקום את תעודת הכשרות אומר שרפלר: "זה זמן רב שאנחנו מקבלים פניות מהציבור שאומר שחשובה לו תעודת הכשרות. רבים מבקשים מאיתנו לבוא לקראתם על מנת שגם הם יוכלו ליהנות מעזורה". לדבריו של שרפלר, מאחר שגם כך הם הקפידו על כשרות למהדרין, כמו שהנחה אותם אביהם, הם לא הרגישו צורך בתעודה. "הגיע קהל שלא הכיר אותנו אישית אבל כן הכיר את הרבנות הראשית. החלטנו לעבוד עם הרבנות כדי לתת להם את האפשרות לאכול אצלנו", הוא מסביר.

בינתיים עזורה ממשיכה לפעול כרגיל, רק הפעם עם תעודת כשרות. שרפלר ממשיך להתעורר מדי בוקר בשעה שלוש וחצי. הוא מבשל את מתכוני אביו על אותן הפתיליות כבר עשרות שנים ועם ארבעת אחיו ממשיך את מסורת המשפחה. "כעת אני יכול להזמין את כל מי שמעוניין, מי שחשובה לו התעודה ומי שפחות, ליהנות מאוכל מסורתי וממנות חדשות שנכנסו לאחרונה לתפריט", הוא מסכם.