תלמיד נכה, הלומד בתלמוד תורה בעיר, התבשר השבוע, כחודש לפני פתיחת שנת הלימודים, כי עליו למצוא מסגרת לימודית חדשה. הסיבה: הנהלת בית הספר בו הוא למד בשנה שעברה טענה לפתע כי הכיתות לא יתאימו לצרכים האישיים שלו.ירושלים: סיוט בדרך לבית הספר
ת"א: 6 שנים מחכה תלמיד נכה להקמת רמפה

תחילת הסיפור בימים הראשונים של שנת הלימודים הקודמת, אז נאלץ התלמיד, המשתמש בקביים, לקבל סיוע בשירותים - אך לא היה מי שילווה אותו כיוון שלא התקבל עדיין אישור תקציבי למלווה צמוד מטעם משרד החינוך.

לטענת ההורים, המורה של בנם הבטיח לדאוג לו, אך בפועל הליווי לא היה צמוד והילד לא קיבל מענה הולם לצרכיו.

לאחר תקופת זמן של כחודשיים הוסדר התקציב ממשרד החינוך והועבר לתלמוד התורה בו הוא לומד, במטרה לספק לתלמיד סייע באופן צמוד. אך לטענת ההורים, למרות העברת הכספים, בית הספר לא הקצה מלווה קבוע לילד.

הורי התלמיד טענו עוד כי אף אחד לא לוקח אחריות על שלומו של בנם בזמן הלימודים. "הדבר מפחיד אותנו מאוד מבחינה נפשית כהורים", ציינו.
"הילד שלנו התבייש לבקש מהמורה שלו עזרה בשירותים ועקב כך הוא נפל הרבה פעמים והחליק ולא היה מי שישמע אותו. זו סכנת נפשות אמיתית".

בסופו של דבר נמאס להורים והם ניגשו למנהל ואמרו לו שהמצב לא יכול להימשך כך ושהכסף שמוסד החינוך מקבל שייך לבנם ונועד לליווי שלו, שהוא אינו מקבל.
אלא שכאן לא הסתיימה הפרשה. לפני כחודש יצאו ילדי הכיתה לטיול, אך הנהלת המוסד, כך גורסים ההורים, לא אישרה לתלמיד להצטרף אליהם והוא נותר בבית לבדו.

במכתב ששלחו ההורים לשלמה קרפ, מנהל המרכז הרב־תחומי וראש תחום החינוך המיוחד בארגון ההורים בעיר, כתבה האם: "ילדי יושב בבית ובוכה על לא עוול בכפו. בנוסף, היה טיול לכל ילדי תלמוד התורה, שבני חיכה לו בקוצר רוח וספר את הימים אליו, אבל בסוף לא לקחו אותו.
"
ציפינו שהמוסד החינוכי יתקשר לפחות להזמין אותו לטיול, אך ההרגשה שלי היא שפשוט לא היה להם אכפת. הילד הפסיד את הטיול והדבר פגע בו נפשית. אנו כהורים שבורים ורצוצים על הפגיעה בבננו ועל היחס המזלזל אלינו".

אביו של התלמיד טוען בנוסף כי הגיע לאחרונה לתלמוד תורה כדי לשוחח עם ההנהלה, אך נעצר בשער המוסד ולא אפשרו לו להיכנס למקום.

השבוע הופתעו ההורים לקבל מכתב מהנהלת בית הספר לפיו "לקראת שנת הלימודים הבאה, עם התרחבות וגדילת תלמוד התורה, ייתכנו שינויים בכיתות, ולפיכך מיקום הכיתות לא יתאים לצרכים האישיים עבור בנכם".

בעקבות המכתב, ההורים טוענים כי הם מרגישים כי מדובר רק בתירוץ על רקע הסכסוך בינם לבין ההנהלה.

קרפ: "אנו בארגון ההורים רואים בחומרה הוצאת ילד מבית הספר, ועל אחת כמה וכמה ילד עם מוגבלות שגם ככה מתנייד עם קשיים רבים. אין שום סיבה שאותו ילד ישלם את המחיר. משרד החינוך מממן לו סייע צמוד על מנת שיעזור לו בפעילויות היומיומיות ולא ייתכן שמנהל ישאיר ילד כזה בבית. אנו מבקשים שהענין יטופל לאלתר. אם המסגרת הזאת לא יכולה להתמודד, שיסגרו את שעריה".

העירייה: "אגף החינוך החרדי בעירייה אינו מכיר את הסיפור המתואר. העירייה פתחה בבחינה מעמיקה של הנושא".