צילום: צפריר אביוב תגידו שלום למדחני החניה: 1,300 מדחנים הפזורים כיום ברחבי העיר יוסרו החל מינואר הקרוב והשימוש בהם יופסק לחלוטין. החלטה בנושא הועברה לאחרונה לחברות המתפעלות את המדחנים.

המחאה מול משרדה של השרה איילת שקד והטענה לאשפוז כפוי
דירת הפאר של גומא אגאייר: הצצה נדירה לבית ששווה 13.8 מיליון דולר

המהלך, שייצא לפועל בתחילת השנה האזרחית הקרובה, יביא למהפכה של ממש בתחום החניה בעיר, כשזו תתאפשר בעיקר באמצעות אפליקציות שונות למכשירי הטלפון החכמים. התשלום במדחנים, שהחל בעיר לפני כ־20 שנה, הוטמע עם השנים ונמצא שהוא דרך נוחה ופרקטית לתשלום מיידי עבור זמן החניה, בלי צורך להתקשר עם חברת תשלום שמתווכת בין העירייה לתושב. האמינות של המדחנים התגלתה כגבוהה ולאורך השנים התקלות בהם היו מעטות.יש לציין כי המדחנים הפועלים כיום בעיר שודרגו וחודשו לפני כשנתיים, במהלך שנת 2014, במהלך גורף שעלותו המשוערת עומדת על מיליוני שקלים, וכיום הם מאפשרים תשלום במזומן או באמצעות כרטיסי אשראי. הכנסות העירייה מהמדחנים מוערכות בכ־1.3 מיליון שקל בחודש, אך לטענת גורמים בכיכר ספרא תחזוקתם יקרה ומהווה הוצאה כבדה.

ההחלטה הנוכחית של העירייה עלולה לפגוע בעיקר במי שאינו משתמש בטלפונים חכמים. מדובר באוכלוסייה הבוגרת, בחלק מהמגזר החרדי ובאוכלוסיות מוחלשות שונות. כמו כן המהלך יקשה על תיירים, שייאלצו להבין את הסדרי החניה החדשים, וכן על מי שמתנהל במזומן או שאין ברשותו כרטיס אשראי פעיל.

העירייה: "לנוכח הירידה המתמשכת בשנים האחרונות בשימוש במדחנים, שעלות תחזוקתם יקרה ומהווה הוצאה כבדה מכספי הציבור, בעקבות כניסת טכנולוגיות חניה חדישות החליטה העירייה, בדומה לערים רבות בארץ ובעולם, להסיר את המדחנים המוצבים ברחבי העיר. כיום ניתן לשלם את אגרת החניה במגוון דרכים - חניה סלולרית באמצעות פנגו, סלופארק ובמכשיר ה'איזי פארק'. אוכלוסיות שאינן משתמשות במכשירים חכמים יכולות לשלם על החניה באמצעות שיחת טלפון לאחת המפעילות של אפליקציות החניה.

"באשר לתיירים, כפי שקיים בערים רבות בעולם, קיימת האפשרות לחנות בחניונים הפזורים בעיר. בנוסף, תתבצע פנייה לחברות ההשכרה לצייד את כלי הרכב במכשירי 'איזי פארק'. במקביל העירייה מפתחת שירותי חניה מתקדמים באמצעות חיישנים ומצלמות מתקדמות כדי לסייע במציאת חניה בעיר".